Medyadaki manşetler Biden’ın yeni EV (elektrikli araç) planını vurguluyor. Bu noktada akıllara gelen soru: Bu mümkün mü? Bazı verilere ve sayılara bakılması ve biraz projeksiyon yapılması gerekiyor.

Öncelikle, Beyaz Saray gerçekte ne vaat ediyor?

“… 2030’da satılan araçların yarısının sıfır emisyonlu olmasını sağlamak. Bu gruba bataryalı elektrikli, plug-in hibrit elektrikli veya yakıt hücreli elektrikli araçlar giriyor.”

2020’de ABD’de yaklaşık 14,5 milyon araç (arabalar, SUV’lar ve pikaplar) satıldı. 2020’de Tesla, yalnızca ABD’de 235.000 elektrikli araba sattı. Bu, 2030 hedefinin %3’ü ve Tesla hala büyüyor.

Diğer satıcılar 2020’de 27.000 tamamen elektrikli (bataryalı elektrikli) otomobil daha sattı. Ayrıca satılan 17.600 PHEV ve 454.890 hibrit otomobil vardı. Böylece ABD’de 2020’de satılan 235.000 + 27.000 + 17.600 + 454.890 = 734.490 elektrikli araç vardı. 2020’de bin adetten daha az olduğu için yakıt hücreli araçları ihmal edildi.

ABD’de 2021 yılında satışa sunulan 14 otomotiv markasından 19 model tamamen elektrikli araç satılmaktadır. Bu yılki satışların 2020 satışlarından çok daha yüksek olması bekleniyor.

2021 yılının ikinci çeyreğinde tamamen elektrikli otomobil satışları 110.000 adet civarındaydı ve bu da yıllık 400.000 – 450.000 adet anlamına geliyor ve aynı zamanda tamamen elektrikli araçta yıldan yıla yaklaşık %60’lık bir artış olduğunu gösteriyor.

Büyük satıcıların çoğu, halihazırda mevcut olan 19 modele ek olarak, önümüzdeki birkaç yıl içinde piyasada birden fazla tamamen elektrikli model üretmeyi taahhüt etti. PHEV’ler de var. Önümüzdeki 9 yıl içinde, neredeyse tüm hibrit modeller, ürün hatlarında yapılan iyileştirmeler ve PHEV modelinin üstünlüğü ile PHEV’ler haline gelecektir.

Sadece tamamen elektrikli otomobiller olarak ele alırsak, hedefe ulaşmak için 2030’a kadar satışlarını yıllık olarak artırmaları gereken miktar yılda %40’tır. Bu ise gereken artışın 2020-2021 arasındaki artıştan daha az olduğu anlamına gelmektedir. PHEV’leri ve hibritleri dahil edersek ve PHEV’lerin hibritlerin yerini aldığını varsayarsak, o zaman elektrikli araçların yıllık büyümesinin, tamamen elektrikli araçların gözlenen büyüme oranının oldukça altında, yılda yalnızca %25 olması hedef için kafidir.

Biden’in EV planını gerçekleştirmede arkasına aldığı iki rüzgar söz konusudur. Bunlar Çin’deki EV piyasasındaki hızlı büyüme ve Tesla faktörüdür. Zira Çin elektrikli araçlarda on yıldır lider durumda. Küresel otomobil markaları için hızla büyüyen pazar olduğu için, bunların hepsi Çin’dedir. Çin ihtiyaç duyulan arzı gerektiğinde sağlayabilecek büyüklükte pazara sahiptir. Tesla sadece ABD’de çok arzu edilen bir araba değil, aynı zamanda otoyol alanında en iyi yüksek hızlı şarj ağına sahip. Tesla, şarj ağını özel bir konektör ve bir uygulama ile diğer satıcıların arabalarına açacağını da duyurdu. Bu, otomatik olarak ABD’de EV’lerle seyahat etmeyi çok daha iyi ve çekici hale getiriyor. Ancak Biden, Tesla konektörünü bir seçenek haline getirerek ve seyahat ederken şarjın kullanılabilirliğini büyük ölçüde artıracak ülke çapında Tesla haricinde bir şarj istasyon ağı da kuracak.

Biden ve Harris, ABD federal indirimini bir satın alma indirimi haline getiriyor. Bu, vergi iadesi ile aylar veya bir yıl sonra değil, satın alma maliyetini hemen düşürerek EV sahipliğinin önündeki en önemli engellerden birini ortadan kaldırmaktadır. İndirim, sendikalı işçiler ile fabrikalarda inşa edilen 80.000 $’a kadar olan araçlarda 12.500 $’a kadar olacak. 80 bin dolar, birçok Tesla modelini indirim aralığına sokacak, ancak Tesla çalışanları sendikasız olduğu için hala uygun olmayabilir. Tesla oldukça iyi para ödüyor ve orada çalışan insanların çoğu iyi tazminat aldıklarını, ancak yine de sendikalı olmadıklarını ifade ediyorlar.

2030 yılına kadar satılan hafif araçların %50’sinin sıfır emisyonlu olma hedefi mümkün mü? Kolayca ve neredeyse kaçınılmaz olarak bu mümkün gözüküyor.

Kaynak: “Can Tesla, GM, Ford, & Others Deliver On Biden’s 50% EV By 2030 Goal?”, Clean Technica

İndirmek için tıklayın

Diğer İçerikler