Suudi Arabistan Maliye Bakanı CNBC’ye, dünya iklim politikalarına dikkat etmezse “daha da kötü” bir enerji krizinin tetiklenebileceğini söyledi. Muhammed el-Jadaan, iklim politikalarının “çok önemli” olduğuna dikkat çekerek “Hedeflerimize ulaşmak için ne yaptığımız konusunda dikkatli olmazsak, şu anda gördüğümüz gibi çok ciddi bir enerji krizi yaşayabiliriz ve gelecekte bu daha da kötü olabilir” dedi.

Artan talep, düşük stoklar ve rüzgar enerjisi üretiminin olmaması gibi bir dizi faktör nedeniyle Avrupa genelinde ve başka yerlerde gaz fiyatları yükseldi.

Çarşamba günü CNBC’den Hadley Gamble’a özel bir röportajda konuşan Maliye Bakanı al-Jadaan, yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırımın yanı sıra CCUS için yeni teknolojilerdeki gelişmelere de odaklanılması gerektiğini söyleyerek ‘denge’ çağrısında bulundu.

El-Jadaan, “Doğru denge sağlanırsa hem iklim değişikliğinde hem de enerji güvenliğinde çok daha güvende olacağımızı düşünüyorum” dedi.

Brent ve ABD ham petrol göstergeleri bu yıl %65′ten fazla yükseldi ve birkaç yılın en yüksek seviyelerinde geziniyor.

Al-Jadaan, Krallığın petrol fiyatlarının çok yüksek veya düşük olmasını istemediğini söyledi. “Yatırımları sekteye uğratacak ve ciddi bir enerji krizine neden olacak çok düşük bir fiyat istemiyorum” dedi. Avrupa gibi yerlerde yenilenebilir kaynaklara odaklanan politikaların “istenmeyen sonuçlarının” gaz fiyatlarının yükselmesine neden olduğunu da sözlerine ekledi.

Bakan, enerji fiyatlarındaki artışların dikkatle izlenmesi ve arz kıtlığının sebeplerinin yeniden değerlendirilmesi ve düzeltilmeye çalışılması gerektiğini söyledi. Ancak sorunların uzun vadeli olma ihtimalinin düşük olduğunu ve bir ila iki yıl içinde çözülebileceğini de sözlerine ekledi. CNBC

Diğer İçerikler