Rusya-Ukrayna savaşı sonrasında derinleşen küresel enerji krizi, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) yatırımlarına ivme kazandırdı. Bu kapsamda, gelecek 5 yıl için planlanan veya inşasına başlanan yaklaşık 800 milyar dolarlık LNG yatırımında ABD’deki LNG ihracat altyapı projeleri başı çekiyor.

Ekonomilerin Covid-19 salgınının etkilerinden toparlanmasıyla arz-talep dengesinde ortaya çıkan sorunlar, Rusya-Ukrayna savaşının etkileriyle derinleşerek küresel bir enerji krizine dönüştü.

Küresel doğal gaz tedarikinin yaklaşık beşte birini karşılayan Rusya’ya karşı, Avrupa Birliği’nin Rus gazına bağımlılığı azaltma çabaları ve Rusya’nın yaptırımlara gaz akışını keserek cevap vermesi, LNG ticaretine yeni bir boyut kazandırdı.

AB, Rus gazına bağımlılığı azaltırken, ABD başta olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinden LNG alımını giderek artırıyor.

Savaşla derinleşen enerji krizinin kazananı, yılın ilk yarısı itibarıyla dünyanın en büyük LNG ihracatçısı konumuna gelen ABD olarak öne çıkıyor ve ABD, LNG’deki liderliğini yeni terminal yatırımlarıyla sürdürmek istiyor.

Global Energy Monitor verilerinden derlenen bilgilere göre, dünyada hâlihazırda planlama veya inşa aşamasında 300’ün üzerinde LNG ihracat ve ithalat projesi bulunuyor.

Bu projelerin tahmini yatırım maliyeti 797 milyar dolar seviyesinde bulunurken, projeler yıllık 682 milyon ton LNG ithalatı ve 779 milyon ton LNG ihracatı kapasitesine karşılık geliyor.

ABD, Kanada ve Meksika’nın içinde bulunduğu Kuzey Amerika bölgesi, inşa veya planlama aşamasında olan 321,3 milyar dolarlık LNG projesiyle gelecek 5 yıl için planlanan yatırımların yüzde 59,1’ini oluşturuyor. Euronews

Diğer İçerikler