Enerji devi Saudi Aramco 2022 yılında bir önceki yıla göre yüzde 46 artışla 161 milyar dolar net gelir elde etti. Bu rakam dünyanın en büyük enerji şirketinin halka açılmasından beri elde ettiği en yüksek gelir oldu.
Dünyanın en büyük enerji şirketi olan Aramco 161 milyar dolarlık net gelir elde ederek halka açılmasından bu yana en yüksek geliri elde etti. Şirketin 2022 yılı net geliri bir önceki yla göre yüzde 46 artış gösterdi. Aramco’nun yükselen gelirlerinde Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesi sonrası yaptırımlarla yükselen enerji fiyatları ve OPEC+ ittifakının üretimi artırma kararı etkili oldu.
Aramco, Suudi Arabistan hükümeti için çok önemli bir finansman kaynağı olan temettüsünü son çeyrekte önceki üç aylık döneme göre yüzde 4 artışla 19,5 milyar dolara çıkardı.
Chevron Corp. ve Shell Plc gibi ABD ve Avrupalı emsaller de büyük kazançlar açıklarken milyarlarca doları daha büyük temettüler ve geri alımlar yoluyla hissedarlara dağıttılar. Aramco ise bunun yerine elde ettiği fazla nakiti üretimi artırmak için kullanmaya odaklandı.
Ham petrol fiyatları 2022’nin ortasından bu yana varil başına 125 dolardan gerilerken Brent petrol bu yıl yüzde 3,6 daha düşerek varil başına 83 doların altına indi. Bunun başlıca nedenleri arasında ölçüde Fed’in enflasyon konusunda şahin kalması ve yatırımcıların artık faiz oranlarının 2023’ün ikinci yarısına kadar net bir düşüş yolunda olacağı görüşüne sahip olmamaları geliyor.
Bloomberg tahminlerine göre şirketin düzeltilmiş kârı, üçüncü çeyrekteki 42 milyar dolardan Ekim ve Aralık arasında yaklaşık 31 milyar dolara geriledi. Enerji devi Pazartesi günü tam bir mali tablo yayınlayacak. BloombergHT

Diğer İçerikler