Katar’ın devlete ait petrol ve gaz şirketi QatarEnergy ve Çinli kamu kuruluşu Guangdong Energy, Çin’e LNG tedariki için uzun vadeli anlaşma imzaladı. Bu anlaşma Çin’e yılda bir milyon ton LNG tedarik edecek, 2024’te başlayacak ve on yıl sürecek.

LNG teslimatları, Katar’ın Q-Flex ve Q-Max LNG gemilerinden oluşan filosunu kullanacak. Bu, Guangdong Energy’nin öncelikle Dapeng ve Zhuhai LNG terminallerinde LNG almasına izin verecek.

QatarEnergy CEO’su Saad Sherida Al-Kaabi “Guangdong Energy Group ile bu uzun vadeli tedarik anlaşmasına girmekten memnuniyet duyuyoruz. Bu anlaşma, Çin için güvenilir bir enerji ortağı olmaya devam etme taahhüdümüzü göstermektedir.” dedi.

Hatırlatmak gerekirse, QatarEnergy , LNG üretimini genişletmek için 2020 yılında Kuzey Saha Doğu Projesini başlattı. Proje, ilk aşamada üretim kapasitesini 77 mtpa’dan 110 mtpa’ya çıkarmaktadır. North Field South Projesi olarak adlandırılan ikinci aşama, ülkenin üretim kapasitesini 126 mtpa’ya çıkaracak. Son zamanlarda, bu projelerin gereksinimlerini karşılamak için şirket, Hudong-Zhonghua Shipbuilding’den dört LNG taşıyıcısı sipariş etti. Offshore Energy

Diğer İçerikler