Her yaz, ülke genelinde milyonlarca insan serinlemek ve sağlıklı kalmak için içeride kalıyor. 2021’in rekor kıran sıcak hava dalgası gibi yaz aylarında temiz, klimalı bir oda hissinden daha tatmin edici bir şey olamaz.

Ancak ısı sadece rahatsız edici değildir; tehlikeli de olabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl aşırı sıcaktan 600’den fazla insan ölüyor ve bu sayı iklim değişikliğinin etkileri nedeniyle tırmanabilir. Herkes klimasını çalıştırırsa veya fanları açarsa, elektriğimizi bir yerden bir yere taşıyan şebeke kısa devre yapabilir ve hastanelerden, bakkallardan bakım evlerine ve hatta okullarımıza kadar milyonları riske atabilir.

Şebekemizin kısa devreyi önlemesinin en önemli yollarından biri mi? Pompaj Depolamalı Hidroelektrik günümüzde elektrik şebekesinde en başat enerji depolama şeklidir. Ayrıca şebekeye daha fazla yenilenebilir kaynak getirilmesinde önemli bir rol oynar. Pompaj depolamalı hidroelektrik santrallerinde güç sağlamak için bir kum saati gibi davranan, biri altta biri üstte olmak üzere yükselti farkı olan iki büyük su rezervuarı bulunur.

Pompaj depolamalı hidroelektrik santrallerinin ne kadar önemli ve güçlü olduğunu ve ülke genelinde bu önemli kaynaklara yatırım yapılması gerektiğini gösteren 10 neden:

  1. Şebekenin aşırı yüklenmesi. Pompaj depolamalı hidroelektrik santraller sayesinde bu durum nadir gerçekleşir. Güneş ve rüzgar gibi diğer enerji kaynakları, yakındaki evlerin ihtiyaç duyduğundan daha fazla elektrik ürettiğinde, bu ekstra güç, suyu, üst rezervuara gönderir. Daha sonra, gerektiğinde, örneğin şebekeyi zorlayan iklim şartları sırasında olduğu gibi, su o üst rezervuardan salınır ve aşağı akar, ışıklarınızı, buzdolabınızı veya diğer temel ihtiyaçlarınızı çalıştırmak için elektrik üreten bir türbini döndürür.
  2. Pompaj depolamalı hidroelektrik santrallerde tabiat ana sorun değil. Yenilenebilir enerji, temiz bir enerji geleceği için çok önemlidir, ancak bazen doğa ana bunu zorlaştırır. Pompaj depolamalı hidroelektrik santraller bulutlu ve durgun günlerde de enerji ihtiyacını karşılayabilir.
  3. Pompaj depolamalı hidroelektrik enerjisi, ABD enerji depolamasının %93’ünü sağlar ve günümüzün en büyük uzun vadeli enerji depolama sistemlerinden birisidir.
  4. Amerika Birleşik Devletleri’nde 2021’de, 18 eyalet ve ülkenin tüm büyük bölgeleri, enerji depolamak için pompaj depolamalı hidroelektrik kullanıyor. Kaliforniya, Virginia ve Güney Carolina bu temiz enerji havuzlarından en iyi şekilde yararlanıyor ve üç yeni eyalette devam eden projeler var (toplam 21’e çıkacak).
  5. Amerika Birleşik Devletleri’nde, pompaj depolamalı hidroelektrik, 553 gigawatt-saat’e kadar enerji depolayabilir.
  6. Pompaj depolamalı hidroelektrik, şu anda mevcut olan en verimli büyük enerji depolama sistemidir (%70-80).
  7. Hidroelektrik ve pompaj depolamalı hidroelektrik tesisleri, bir elektrik kesintisinden sonra şebekeyi yeniden başlatmak için gereken gücün %40’ını sağlar. Kar fırtınaları, orman yangınları ve hatta bilgisayar korsanları, elektrik şebekesinin evlerimize ve ofislerimize güç vermesini engelleyebilir. Acil durumlar diğer enerji kaynaklarını devre dışı bıraktığında, pompaj depolamalı hidroelektrik tesisleri insanları güvende ve rahat tutmak için hızlı bir şekilde devreye alınabilir.
  8. Hidroelektrik ve pompaj depolamanın taşkın kontrolü ve sulama faydaları vardır. Fazla suyu emmeye yardımcı olur ve evinize güç sağlamak için kullanır (veya şebekeye zarar verebilecek orman yangınlarını söndürmeye yardımcı olur). Su havuzları ayrıca ekinlere temiz su verebilir ve siz de bir sıcak hava dalgası sırasında susuz kalmadığınızdan emin olabilirsiniz.
  9. ABD’de pompaj depolamalı hidroelektrik santralleri herhangi bir yeni inşaat olmadan büyüdü. Bu nasıl çalışıyor? “Kapasite artışları” veya tesisleri daha güçlü hale getiren yükseltmeler yoluyla. 2010’dan 2019’a kadar, yalnızca altı pompaj depolama tesisindeki kapasite artışları ABD pompaj depolamada 1.400 MW kapasite artışına yol açtı. Bu, ABD’de herhangi bir yeni inşaat olmadan pompaj depolamanın neredeyse diğer tüm enerji depolama türlerinin toplamı kadar büyüdüğü anlamına geliyor.
  10. Pompaj depolamalı hidroelektrik santralleri neredeyse bir asırlık tecrübeye sahip tesislerdir.

Kaynak: “10 Reasons To Love Water Batteries”, Clean Technica

İndirmek için tıklayın

Diğer İçerikler