Petrol piyasası Biden Yönetimi ile beraber yükseliş trendine girdi ve bu COVID19 yorgunu ABD vatandaşlarının pompada daha yüksek fiyatlarla karşılaşacakları anlamına geliyor. ABD petrol fiyatları Kasım ayındaki seçimlerden beri %69’lük keskin bir artış gösterdi ve bu CNN Business analizlerine göre NYMEX petrole dayalı vadeli işlem sözleşmelerinin sunulmaya başlandığı 1983’ten bu yana kaydedilen en yüksek seçim sonrası yükselme oranı. Bundan önceki en yüksek oran ise %31 ile 1988’de George H.W. Bush’un zaferi sonrasında kaydedilmişti.

Fiyatlardaki bu yükselmeler politika ile ilgili değil. Bu durum daha ziyade pandeminin en kötü etkilerinin artık geride kalmaya başladığını ve ABD ekonomisinin yeniden canlanmaya hazır olduğunu gösteriyor. Columbia Üniversitesi Küresel Enerji Politikaları Merkezi Kurucu Sekreteri Jason Bordoff’a göre yüksek petrol fiyatları ekonomik büyümeye ilişkin iyimserliğin ve aşılarla birlikte dünyanın pandemiyi arkada bırakmaya hazırlandığının göstergesi.

Geçtiğimiz aylarda ABD, COVID19 Krizi’nde önemli gelişme kaydetti. Pfizer ve Moderna yüksek başarı oranına sahip aşılarını geçtiğimiz yılın sonunda çıkarmıştı ve sallantılı bir başlangıcın ardından aşılamalar hız kazandı. Aşılamalar arttıkça insanlar da yola çıkmaya, uçuş yapmaya ve seyahatlere başlayacaklar ve bu durumun petrol talebini 1970’lerden beri görülen en yüksek oranda artırması bekleniyor.

Diğer yandan petrol fiyatlarında finansal bazı diğer dinamiklerin de etkili olduğu belirtiliyor. Refinitiv baş analisti Jim Mitchell, ABD petrol fiyatlarının arz-talep dengesine göre olması gerekenin 7-8 $ üzerinde seyrettiğini ifade ediyor. Bunun altında yatan sebebin ise Gamestop, Amazon ve Bitcoin gibi birçok hareketli şeyin yanında petrolün de riskli hamlelere konu edilmesinin olabileceği ifade ediliyor. Durum böyle devam ederse uzmanlar kazançların stabil olmayabileceği konusunda uyarıda bulunuyor. Buradaki önemli bir nokta ise enerji fiyatlarının bu ortamda çok fazla yükselip normal hayata dönüşü yavaşlatacak seviye gelme riskinin bulunması.

Diğer yandan petrolün yükselişinde Biden Yönetimi’nin yaklaşımının etkisi de tartışılıyor. Bordoff’a göre bu yükselmenin Biden’in küresel ısınma odaklı iklim politikalarıyla alakası yok. Ancak iklim krizinin ve elektrikli araçların petrol piyasasını tehdit ettiği aşikâr. Bank of America tarafından yayınlanan bir rapora göre elektrikli araçlar 2030’da toplam araç satışının %34’unu karşılayacak. CNN

Diğer İçerikler