Citigroup, geçtiğimiz günlerde iklim değişimi ile mücadele için yapılacak teknolojik yatırımlara 2050’e kadar 250 milyar $ kredi temininde bulunacağını açıkladı.

Güneş enerjisi, rüzgar enerjisi, nükleer enerji ve hidroelektrik enerji dışında alternatif temiz enerji üretim yolları da mevcut. Bunlardan bir tanesi okyanus enerjisidir. Deniz hidrokinetik enerjisi olarak da adlandırılan okyanus enerjisi, denizlerde oluşan dalgalardan, gelgit olaylarından ve deniz rüzgarlarından faydalanarak üretilen enerjidir.

Dünyanın sıfır karbon hedefine ulaşması, iklim tarafsızlığının sağlanması için okyanus enerjisinin yaygınlaşması çok gerekli. Okyanus altındaki suyun yoğunluğu ve oluşan akımların ve gelgitlerin basıncı deniz üzerinde türbinlerle üretilen rüzgar enerjisinin ortamından 800 kat daha yoğun bir basınç ortamı. Bu deniz akıntılarının, gelgitlerin, rüzgarların ve dalgaların çok daha yüksek bir enerjiyi açığa çıkarabileceği manasına da geliyor. Denizdeki akıntı ve dönüşümse rüzgar ve güneş gibi her zaman olmayan bir kaynak değil, 24 saat devam eden bir döngü söz konusu. Yapılan araştırmalara göre, sırf Florida Körfezi’nde 18,6GW potansiyelde okyanus enerjisi mevcut. Federal hükümetin destek ve teşviki ile Aquantis firması, 600MW kapasiteli Franklin Array okyanus enerjisi projesini başlatacak. Böylelikle, ABD’nin ilk okyanus enerjisi projesi başlamış olacak.

Kaynak: “Ocean Energy Is Vital To The Low Carbon 2.0 Energy Transition”, Forbes

İndirmek için tıklayın

Diğer İçerikler