Ülkelerin net sıfır yolunda ilerlemesine ve küresel ısınmayı sınırlamasına izin vermek için, küresel rüzgâr enerjisi kurulumları önümüzdeki on yılda mevcut hızdan üç kat daha hızlı artmalıdır. Küresel Rüzgâr Enerjisi Konseyi’nin (GWEC) yeni bir raporuna göre bu, iklim değişikliğinin en kötü etkilerinden kaçınmak için her yıl minimum 180 GW yeni rüzgâr enerjisine ihtiyaç olduğunu gösteriyor.

Verilere göre, rüzgâr endüstrisinin geçen yıl 93 GW yeni rüzgâr kapasitesi ilavesi ile mevcut toplam küresel kapasite 743 GW’a ulaştı. GWEC, mevcut kurulu rüzgâr kapasitesinin, ülkelerin her yıl Güney Amerika’nın toplam yıllık karbon emisyonlarına eşdeğer olan 1,1 milyar tondan fazla karbondioksitten kaçınmasına yardımcı olduğunu tahmin ediyor. Kuruluş, politika yapıcıları yatırımları artırarak ve rüzgâr projeleri için lisanslama ve izin süreçlerini basitleştirerek daha fazla kurulumu hızlandırmak için acil eylemde bulunmaya çağırıyor.

GWEC İcra Kurulu Başkanı Ben Backwell “Mevcut pazar tahminlerimiz, önümüzdeki beş yıl içinde 469 GW’lık yeni rüzgâr enerjisi kapasitesinin kurulacağını gösteriyor. Ancak küresel ısınmayı 2 ° C’nin çok altında sınırlandırmak için doğru yolda kalmamızı sağlamak için 2025’e kadar her yıl en az 180 GW yeni kapasite ilavesi gerekiyor, yani şu anda hedeften 86 GW eksik olarak ilerliyoruz.” dedi. Energy Live News

Diğer İçerikler