Japonya 11 Mart 2011’de yaşanan tsunamiden bu yana, 30 ila 40 yıl sürecek sahayı işletmeden çıkarma ve arındırma çalışmalarını yürütüyor. Santralin operatörü Tepco’dan bir yetkili, önceliğin su sorunu olduğunu söylüyor.

TEPCO D&D İletişim Merkezi Saha Sorumlusu Yardımcısı Kimoto Takahiro bu suyun nereden geldiğini anlatıyor: “Her gün biriken bu su erimiş yakıtı soğutmak için kullanılıyordu. Ayrıca yeraltı kaynaklarından ve yağışlardan biriken su da mevcut.”

Bu kirlenmiş su Fukuşima için özel olarak tasarlanan ALPS (Geliştirilmiş Sıvı İşleme Sistemi) biriminde arıtılıyor. Birim neredeyse tüm radyoaktif maddeleri ortadan kaldırıyor. İşlenmiş su daha sonra bin kadar tankta depolanıyor. Ancak bu tanklar artık maksimum kapasitesine ulaştı. Japonya önümüzdeki yıl arıtılmış bu suyu denize boşaltacak.

Su arıtılmasına rağmen içerisinde az miktarda radyoaktif bir madde kalıyor. Bu madde sudan ayrıştırılması imkansız olan trityum. Bir laboratuvarda her yıl 90 bin arıtılmış su numunesi, denizde seyreltilmeye hazırlanarak analiz ediliyor. Euronews

Diğer İçerikler