İsveçte Hybrit şirketi dünyada ilk kez fosil yakıt kullanmadan yeşil çelik üretimini gerçekleştirdi ve ilk teslimatı yola çıkardı. Şirket, yaptığı açıklamada çeliğin 2026 yılında tam ticari üretime geçmeden önce bir deneme çalışması olarak kamyon üreticisi Volvo AB’ye gönderildiğini açıkladı. Volvo 2021 yılında yeşil çelikten prototip araç ve bileşenlerin üretimine başlayacağını açıklamıştı.

Kömür kullanan çelik üretimi, küresel sera gazı emisyonlarının yaklaşık %8’ini oluşturuyor. Hybrit, bir yıl önce İsveç’in kuzeyindeki Lulea’daki yeşil çelik pilot tesisinde test operasyonlarına başladı. Şirket geleneksel olarak cevher bazlı çelik üretimi için ihtiyaç duyulan koklaşabilir taş kömürünü yenilenebilir elektrik ve hidrojenle değiştirmeyi amaçlıyor. Hidrojen, AB’nin 2050 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonuna ulaşma planının önemli bir parçasıdır.

Hybrit şirketi, çelik üreticisi SSAB, devlete ait kamu kuruluşu Vattenfall ve madenci LKAB’a aittir.

SSAB, İsveç karbondioksit emisyonlarının %10’unu ve Finlandiya’nın ise %7’sini oluşturuyor. Şirket deneme teslimatının “tamamen fosilsiz bir değer zincirine doğru önemli bir adım teşkil ettiğini, hedefin, piyasaya fosilsiz çelik sunmak ve teknolojiyi 2026 gibi erken bir tarihte endüstriyel ölçekte göstermek olduğunu açıkladı.

Bir başka yeşil çelik girişimi olan H2 Green Steel de İsveç’in kuzeyinde, 2024’te üretime başlayacak olan sürdürülebilir bir hidrojen tesisi de dahil olmak üzere fosil yakıt kullanılmayan bir çelik tesisi kurmayı planlıyor. The Guardian

Diğer İçerikler