Hidrolik kırma, kaya gazının çıkarılması, Birleşik Krallık hükümetinin enerji stratejisinin merkezi bir parçası. Hidrolik kırma desteği biraz tutarsızken, hükümet son zamanlarda planlama uygulamaları yapmadan sondaj yapılmasına izin vermeyi planladığını açıkladı. Bu durum, Ulusal Planlamaya Yönelik Altyapı Projeleri (NSIP) rejimi kapsamında, temel olarak hükümetin yerel planlama itirazlarını görmezden gelmesine izin vererek, hidrolik kırma uygulamalarının getirilmesiyle mümkün olabilir.

Söz konusu hamle, bu yılın başlarında İngiltere Ticaret, Enerji ve Sanayi Stratejisi Devlet Bakanı Greg Clark’ın, İngiltere’de kaya gazı gelişiminin “ulusal öneme sahip olduğunu” açıkça belirttiği zaman önerildi. Clark, mevcut rejimde bir takım zorlukları kabul etti ve kalkınma yolunu düzeltmek için bir takım çözümler açıkladı. Bunlar arasında yeni bir düzenleyici, yeni bir kaya gazı destek fonu ve uygulamaları için yeni bir planlama aracılık hizmeti yer alıyor.

Birçok insan kaya gazı endüstrisinden memnun kaldı. Fakat kaya gazı planlamasının yerel yönetimin dışında yönlendirilmesi, umulduğu kadar kolay olmayacak gibi görünüyor. Konut, Topluluklar ve Yerel Hükümet Komitesi, son zamanlarda yayınlanan hidrolik kırma üzerine planlama direktifi raporunda hükümeti bu hamleye karşı uyardı.

Kaya gazı gelişimi ile ilgili belirsizlik, su kirliliği, kırsal alanların tahribi ve hatta sondajın neden olduğu depremler hakkındaki toplumsal endişeler de kısmen devam ediyor. Planlama, zamanlama belirsizliği, önemli sermaye yatırımından; icraatların arttırılmasına, yüzey erişim kısıtlamalarına, nüfus yoğunluğuna ve tabii ki önemli ekonomik çıktılar üzerine belirsizliklere kadar yönetilmesi gereken bir dizi risk bulunuyor. Forbes

Diğer İçerikler