Çelik, cam, seramik ve kağıt üreticileri de dahil olmak üzere İngiltere’nin enerji yoğun sanayi sektörleri, toptan gaz fiyatlarının artması konusunda bir şeyler yapılmazsa üretimi durdurmak zorunda kalabilecekleri konusunda hükümeti uyardı.

Kısmen düşük stoklar ve Asya’dan gelen güçlü talep nedeniyle Avrupa’da toptan gaz fiyatları bu yıl %400 arttı ve enerji yoğun endüstriler üzerinde özel bir baskı yarattı.

Endüstri patronları cuma günü İş, Enerji ve Endüstriyel Strateji Bakanı Kwasi Kwarteng ile görüştü ancak görüşmelerin acil bir çözümle sonuçlanmadığını söyledi.

UK Steel Genel Müdürü Gareth Stace, “Hükümet herhangi bir önlem almazsa, temel olarak çelik sektörü için günün belirli saatlerinde daha fazla üretim duraklaması göreceğiz ve bu duraklamalar daha uzun olacak” dedi.

Benzer şekilde, Kâğıt Endüstrileri Konfederasyonu Genel Müdürü Andrew Large, aynı yayıncıya, artan enerji maliyetleri nedeniyle fabrikaların üretimi askıya almak zorunda kalacağını göz ardı edemeyeceğini söyledi.

İngiliz Cam Üreticileri Derneği’nden David Dalton, bazı şirketlerin üretimi durdurmalarına günler kaldığını söyledi.

Britanya ekonomisi şimdiden bir tedarik zinciri kriziyle boğuşuyor. COVID-19 pandemisinin küresel baskılarıyla şiddetlenen Brexit sonrası işçi sıkıntısı, Britanya’nın yakıt ve domuz eti, kümes hayvanları ve şişelenmiş suya kadar her sektörde tedarik zincirlerini aksattı. Reuters

Diğer İçerikler