Üst düzey bir yönetici perşembe günü yaptığı açıklamada, Gazprom’un Rusya’nın yeraltı gaz deposunu bu ayın sonuna kadar doldurma yolunda ilerlediğini ve bunun potansiyel olarak Rus gaz devinin bundan sonra Avrupa’ya daha fazla gaz gönderebileceği anlamına gelebileceğini söyledi.

Avrupa’nın büyük bir tedarikçisi olan Rus gaz tekeli, son haftalarda müşterilerine ek arzı kasten kesmek, böylece doğal gaz krizini daha da kötüleştirmek ve fiyatları rekor seviyelere çıkarmakla suçlanıyor.

Avrupa Enerji Komiseri Kadri Simson salı günü Reuters’e verdiği demeçte, Avrupa Komisyonu’nun bazı Avrupa Birliği (AB) üye ülkelerinden gelen, Rusya’nın uzun vadeli sözleşmeli hacimlerin üzerine daha fazla gaz göndermediğine dair şikayetlerini araştırdığını söyledi.

Simson, “Bu iddiayı, rekabet kurallarından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Vestager ile birlikte inceliyoruz, çünkü bu elbette çok ciddi bir konu. İlk değerlendirmemiz Rusya’nın uzun vadeli sözleşmelerini yerine getirdiğini gösteriyor” dedi.

Avrupa ve İngiltere’deki doğal gaz fiyatları, çarşamba günü başka bir rekor seviyeye ulaştıktan sonra, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Gazprom’un Avrupalı müşterilerine daha fazla gaz gönderebileceğini söylemesinin ardından günün ilerleyen saatlerinde gerilemeye başladı. Putin Avrupa’nın enerji piyasası krizini yeşil geçişe bağladı.

IEA İcra Direktörü Fatih Birol, Rusya’yı her zaman iddia ettiği gibi güvenilir bir tedarikçi olduğunu kanıtlamaya çağırdı. Birol, verdiği demeçte, “Gazprom ihracatı artırırsa, ek hacimler arz sıkıntısını hafifletebilir ve gergin piyasaları sakinleştirebilir.” dedi. IEA Direktörü Rusya’ya atıfta bulunarak, “Yapacaklarını söylemiyorum ama isterlerse yapma kapasiteleri var” dedi. Oil Price

Diğer İçerikler