Euro bölgesi Maliye Bakanları, ekonomik toparlanmayı yavaşlatabileceği, yatırım kararlarını ve orantısız bir şekilde en düşük gelirli kesimi ciddi şekilde etkileyeceği endişesiyle 4 Ekim’de yükselen enerji fiyatlarını görüşecekler.

Avrupa Merkez Bankası, daha pahalı gaz, petrol ve elektrik fiyatlarının yalnızca geçici olduğuna ve 2022’de hafifleyeceğine inanıyor ve birçok euro bölgesi hükümeti aynı fikirde. Ancak Bakanlar, enerji maliyetlerinden büyük ölçüde etkilenecek 2022 bütçelerini hazırlamaları gerektiğinden, konuyu ayrı ayrı tartışacak ve sorunla nasıl başa çıkılacağı konusunda en iyi uygulamaları paylaşacaklar.

Avrupa gaz fiyatları, düşük depolama seviyeleri, kesintiler ve ekonomilerin COVID-19 pandemisinden kurtulmasıyla birlikte yüksek talep gibi faktörler nedeniyle bu yıl %300’den fazla fırlayarak toptan elektrik maliyetlerini artırdı.

Ekonomik açıdan bakıldığında, yüksek enerji fiyatları toparlanmayı yavaşlatma potansiyeline sahip. Komisyon, elektrik, gaz ve genel fiyatlara ilişkin varsayımların, özellikle son dönemde yaşanan dalgalanmalar ışığında, bütçe planlarının hazırlanmasında önemli bir girdi oluşturduğunu düşünüyor. Reuters

Diğer İçerikler