Başkan Joe Biden ve Almanya Şansölyesi Angela Merkel, perşembe günü Rusya’nın Kuzey Akım 2 doğalgaz boru hattı konusundaki anlaşmazlığını çözemediler, ancak Moskova’nın enerjiyi kendi sınırlarını zorlamak için bir silah olarak kullanmasına izin verilmemesi gerektiği konusunda anlaştıklarını söylediler.

Merkel ile yaptığı iki görüşmeden sonra Beyaz Saray’da gazetecilere verdiği demeçte Biden, “İyi arkadaşlar aynı fikirde olmayabilir” dedi ve her iki liderin de ekiplerinden Rusya’nın eylemleri bir tehdit oluşturuyorsa birlikte alabilecekleri pratik önlemlere bakmalarını istediğini de sözlerine ekledi.

Merkel, Rusya’nın Ukrayna üzerinden gaz sevkiyatına devam etme anlaşmasını ihlal etmesi halinde AB yaptırımlarıyla karşı karşıya kalabileceğini söyledi.

Biden, uzun süredir Merkel’e, Kuzey Kutbu’ndan Almanya’ya Baltık Denizi üzerinden gaz taşıyacak, Ukrayna’yı baypas edecek ve geçiş ücretlerinden mahrum bırakacak 11 milyar dolarlık boru hattıyla ilgili endişelerini dile getirdiğini söyledi.

Washington, Rusya’nın %98’i tamamlanmış olan boru hattını Ukrayna’ya veya Doğu Avrupa’daki diğer müttefiklerine zarar vermek için kullanmamasını sağlamanın yollarını bulması için Almanya’ya baskı yapıyor. Proje, Rus devlet enerji şirketi Gazprom ve Batılı ortakları tarafından yönetiliyor.

ABD’li ve Alman yetkililer, şu anda feragat edilen ABD yaptırımlarının yeniden başlamasını engelleyecek bir çözüm bulmak için çalışıyorlar.

Biden yönetimi, mayıs ayında, projenin arkasındaki şirket olan Nord Stream 2 AG’nin ve CEO’sunun yaptırıma tabi davranışlarda bulunduğu sonucuna vardı. Ancak Biden, bir anlaşma yapmak ve Almanya ile eski Başkan Donald Trump’ın yönetimi sırasında kötü bir şekilde yıpranmış bağları yeniden kurmaya devam etmek için zaman tanıyarak yaptırımlardan feragat etti.

Merkel gazetecilere verdiği demeçte, Avrupa’nın en büyük ekonomisi olan Almanya ile ABD’nin projeyle ilgili farklı görüşleri olduğunu söyledi. Ancak Ukrayna’nın bir geçiş ülkesi olarak kalması gerektiğinde ve Rusya’nın Ukrayna’nın egemenlik haklarına saygı göstermemesi halinde Berlin’in “aktif” yanıt vereceği konusunda ısrar etti. Reuters

Diğer İçerikler