Biden yönetimi çarşamba günü, 2050 yılına kadar ABD elektriğinin %90’ını sağlayacak rüzgar ve güneş enerjisi için iddialı bir planın ana hatlarını çizdi.

ABD Enerji Bakanlığı’nın Güneş Enerjisinin Geleceği Çalışması, ABD’nin Biden yönetiminin sıfır karbonlu bir şebeke arayışında kilometre taşına nasıl ulaşabileceğini genel olarak gösteren bir plandır. Çalışma, ABD’nin şimdi ile 2025 arasında yılda ortalama 30 GW, ardından 2025’ten itibaren yılda 60 GW güneş enerjisi kapasitesi kurulmasını öngörüyor. Plan kapsamındaki enerji karışımının geri kalanı rüzgar (%36), nükleer (%11-13), hidroelektrik (%5-6) ve biyoelektrik/jeotermal (%1) olacaktır.

Enerji bakanı Jennifer M. Granholm “Çalışma, en ucuz ve en hızlı büyüyen temiz enerji kaynağımız olan güneş enerjisinin 2035 yılına kadar ABD’deki tüm evlere güç sağlamak için yeterli elektrik üretebileceği ve bu süreçte 1,5 milyon kadar insanı istihdam edebileceği gerçeğini ortaya koyuyor. Bu parlak geleceğe ulaşmak, yenilenebilir enerji ve güçlü karbondan arındırma politikalarının büyük ve adil bir şekilde yayılmasını gerektiriyor.” dedi.

Plan, yenilenebilir enerji kaynaklarına esneklik ve dayanıklılık sağlamak için ABD enerji depolama kapasitesinin 2050 yılına kadar mevcut 30 GW’dan 1.700 GW’a çıkmasını öngörüyor.

Çalışma, azaltılmış karbon emisyonlarının ve yenilenebilir tabanlı bir şebekenin 1,1 trilyon ila 1,7 trilyon dolar arasında tasarruf sağlayacağını belirtiyor. New York Times’ın belirttiği gibi, plan, hedefe nasıl ulaşılacağını değil, yalnızca hedefin geniş bir taslağını sunuyor. Renewable Energy

Diğer İçerikler