Sektör kaynaklarına göre, Avrupa, Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri’nden ham petrol üreticileri, alıcıların stoklardan daha ucuz petrol almaları ve rafineri bakımlarının talebi düşürdüğü için Asya’ya satışta zorluklarla karşılaştı.

Ülkenin ithalatının beşte birini oluşturan Çinli bağımsız rafineriler, ilk çeyrekte rafineri bakımı, güçlü Brent fiyatları ve İran petrolü de dahil olmak üzere büyük bir tedarik akışı nedeniyle ikinci çeyrekte ithalatı yavaşlattı.

Sonuç olarak tüccarlar, nisan ve mayıs aylarında Avrupa, Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri’nden Asya’ya teslimat için spot yük yükleme fiyatlarını keskin bir şekilde düşürmek zorunda kaldılar. Avrupa’daki karantinaların talebi de düşürdüğünü söylediler.

Tüccarlar, Asya’nın en büyük rafinerisi Sinopec’in ticaret kolu olan Unipec’in, 10 dönemlik Angola ham kargosundan altısını piyasaya sunduğunu söylediler.

Singapur merkezli bir tüccar, “Çok fazla arz var, bu nedenle alıcılar ucuz kargolar görmek istiyor” dedi.

Azalan Asya alımları da ABD Körfez Kıyısı notları üzerinde baskı oluşturuyor. East Houston’da popüler bir ihracat notu olan WTI WTC-MEH, Nisan ayındaki ihracat faaliyetinin durması nedeniyle bu hafta Ekim ayından bu yana en düşük seviyeye geriledi.

Eikon’daki Refinitiv Oil Research tarafından yapılan ilk değerlendirmelere göre, Asya’ya gelen ABD ham petrolünün, Haziran 2020’den bu yana en düşük seviye olan yaklaşık 30 milyon varile düşmesi bekleniyor.

Ancak tüccarlar, Brent ham petrol fiyatlarındaki son düşüşün devam etmesi halinde varil başına 60 $’a yaklaşmasının Asya’nın talebini haziran sonu veya Temmuz başında canlandırmaya yardımcı olabileceğini söyledi. O zamana kadar, Asya’nın en yoğun bakım sezonunun biteceğini ve stokların büyük ölçüde düşeceğini söylediler.

Kaynak: “Global Oil Markets Under Pressure As Asia Destocks, China Imports Slowed”, Reuters

İndirmek için tıklayın

Diğer İçerikler