Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali’nde (HES) elektrik enerjisi üretimi için ıslak testler kapsamında ilk türbin döndürme işlemini başlattıklarını bildirdi.

Yıllık 6 milyar liralık katma değer sağlayacak

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Yusufeli Barajı 275 metre yüksekliği ile Türkiye’nin en yüksek, çift eğrilikli beton kemer barajlar kategorisinde ise dünyanın 5’inci en yüksek barajı konumunda bulunuyor.

Kurulu gücü 558 megavat ve yıllık ortalama enerji üretimi 1 milyar 900 milyon kilovatsaat olan tesisin üreteceği enerji ile Türkiye ekonomisine yıllık 6 milyar lira katma değer sağlayacak.

Yusufeli Barajı, aşağısında bulunan barajların da en yüksek verimle çalışması için Çoruh Nehri’nin akış rejimini ayarlama yeteneğine sahip tek depolama tesisi olma özelliğini taşıyor. Ayrıca barajın, mansabında bulunan Artvin, Deriner, Borçka ve Muratlı barajlarının üretim kapasitelerini de artırması bekleniyor.

Baraj, Çoruh Nehri’nin getireceği rusubatı önemli ölçüde tutarak diğer barajların ömrünün uzamasını sağlayacak ve nehirde oluşabilecek taşkın riskini azaltacak.

Depolayacağı su miktarı 2,1 milyar metreküp olan baraj, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen Çoruh Vadisi Projesi’nin en önemli yatırımlarından biri olacak.

Yusufeli Barajı ve HES’in devreye alınmasıyla Türkiye’de hidroelektrik enerji üretim kapasitesi yüzde 2 artacak.

Kaynak: AA

Diğer İçerikler