Başbakan Narendra Modi, Hindistan’ın karbon ayak izini azaltmak için ülkenin enerji karışımındaki doğal gazın payını şu andaki yaklaşık %6,2’den 2030 yılına kadar %15’e çıkarma hedefi belirlemişti.

Petrol Bakanı Tarun Kapoor, Hindistan Enerji Forumu’nda yaptığı konuşmada, Hindistan’ın uzun vadede yenilenebilir ve biyoyakıt kullanımını artırmak istediğini ve “ara dönemde” büyük kömür rezervlerine sahip olmasına rağmen doğal gaz kullanımına yöneldiğini söyledi.

Kapoor, “Şimdi bu çok yüksek gaz fiyatı bize muhtemelen doğal gaza güvenemeyeceğimiz mesajını verdi. Şimdi temel soru, ithalata güvenebilir miyiz” dedi.

Hindistan, karbon ayak izini azaltmak için bazı tüketicilerin gaza geçmesine izin verdi. Kapoor, bu endüstrilerin yüksek gaz fiyatları nedeniyle kömür ve petrokok’a geri dönebileceğini söyledi.

Dünyanın en büyük üçüncü petrol tüketicisi ve ithalatçısı olan Hindistan, şirketlerden petrol satın alma sözleşmeleri için ortak müzakere etmelerini istemek de dahil olmak üzere ham ithalat faturasını azaltmak için stratejiler araştırıyor.

Kapoor, Hintli rafinerilerin sabit veya sabite yakın bir fiyat bileşeniyle bir yıldan uzun süreli uzun vadeli petrol sözleşmelerine odaklanmaları gerektiğini söyledi.

Kapoor, “Petrolde vadeli sözleşme yalnızca bir yıllık bir sözleşmedir ve sabit fiyatlı bir sözleşme değildir. Sözleşme sabit fiyatlı olabilir veya çok değişken olmayan bir endekse bağlı olabilir. Bu sadece riski azaltmakla ilgili ” dedi. Reuters

Diğer İçerikler