Dünyada gelecek yıl üretilecek elektriğin üçte birinin yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilebileceği ve hava koşullarının da katkı sağlamasıyla bu kaynakların kömürü geride bırakarak en büyük elektrik üretim kaynağı olabileceği öngörülüyor.

AA muhabirinin Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) Elektrik Piyasası Raporu’ndan derlediği bilgilere göre, geçen yıl yüzde 1,5 artış gösteren kömürden elektrik üretimi bu yıl ve gelecek yıl azalacak.

Kömürden elektrik üretimi Asya’da artsa da Avrupa ve ABD’deki gerileme, bu artışı dengeleyecek.

Fosil yakıtlardan elektrik üretiminin yapısal düşüş eğilimine girdiği bu dönemde, yenilenebilir enerji kaynakları 2023 ve 2024’te küresel elektrik talebindeki büyümenin tamamını karşılayacak.

Yenilenebilir kaynaklardan üretimin artmasıyla, bu kaynakların küresel elektrik üretimindeki payı 2024’te yüzde 33’ü aşacak. Bu artışla yenilenebilir kaynakların 2024’te dünyanın en büyük elektrik üretim kaynağı olarak kömürün yerini alabileceği öngörülüyor. Bu büyümede hava koşulları önemli rol oynuyor.

Yenilenebilir enerji kaynaklarının küresel elektrik üretimindeki payının 2014’teki yüzde 22 seviyesine göre yüzde 50 artış göstereceği hesaplanıyor.

https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/yenilenebilir-enerji-gelecek-yil-dunyanin-en-buyuk-elektrik-uretim-kaynagi-olabilir/2955503

Diğer İçerikler