Uluslararası Enerji Ajansı’na (IEA) göre fosil yakıtlardaki düşüşün aksine küresel yenilenebilir enerji kurulumu 2020’de rekor seviye ulaşacak. IEA’nın Salı günü yayınlanan raporuna göre 2020’deki yeni enerji tedarikinin %90’ı yenilenebilir enerjiye dayalı. Bu trende göre 2025’te yeşil elektrik küresel anlamda en büyük enerji kaynağı olacak ve kömürü 50 yıllık tahtından edecek.

İklim kriziyle karbon emisyonlarını azaltarak mücadele etmek gerektiğinin kabul edilmesi yenilenebilir enerjiyi yatırımcılar için de cazip hale getirdi. IEA yenilenebilir enerji ekipmanı üreten şirketlerin hisse değerlerinin Aralık 2019’dan bu yana iki katından daha yüksek değerlere ulaştığını kaydetti.

IEA Başkanı Fatih Birol, yenilenebilir enerjinin COVID19’a meydan okuduğunu ve diğer yakıtlar zor zamanlar geçirirken yenilenebilir enerjinin büyük bir gelişme gösterdiğini belirtti. 2010’dan bu yana güneş enerjisi kapasitesi 10, rüzgar enerjisi kapasitesi 4 kat arttı. Birol’a göre güneş enerjisi, enerji piyasalarının yeni lideri olacak.

IEA, 2020’de ABD ve Çin’deki hamleler sayesinde dünyadaki yenilenebilir enerji kapasitesinin 200 GW ile rekor seviyede artmasını öngörüyor. Hindistan ve Avrupa Birliği’nin etkisiyle 2021’de sektörel büyüme beklentisinin daha da yüksek olduğu ancak 2022’de bu büyümenin biraz yavaşlayabileceği belirtiliyor. The Guardian

Diğer İçerikler