Ford Motor, yeni elektrikli F-150 Lightning’in gelecek yıl ABD bayi showroomlarına geldiğinde karlı olacağını ve fiyatının yaklaşık 40.000 ila 90.000 $ arasında değişeceğini açıkladı.

Ford’un çarşamba gecesi resmi olarak tanıttığı pikap, otomobil üreticisinin mevcut F-150′sine benziyor ancak yeni iç ve dış özellikler içeriyor. Geleneksel bir motor yerine iki elektrik motoru ve bir batarya paketi ile çalışıyor. Ford, araçların 230 mil veya 300 mil hedeflenen menzillere sahip iki batarya seçeneğiyle sunulacağını belirtti.

F-150 Lightning, şirket için son yıllardaki tartışmasız en önemli araç. Endüstrinin elektrikli araçlara geçiş yapması beklenirken, Ford F-Serisinin ABD’de onlarca yıllık satış liderliğini koruması bekleniyor. Ford için kabaca 42 milyar dolarlık bir iş ve en büyük kâr merkezi.

Ford Başkanı Bill Ford yaptığı açıklamada, “Hem Ford hem de Amerikan otomobil endüstrisi için, F-150 Lightning, sıfır emisyonlu, dijital olarak bağlantılı bir geleceğe doğru ilerlerken belirleyici bir anı temsil ediyor. Şimdi yeni nesil için devrim yaratıyoruz.” dedi.

Salı günü Biden, EV’yi üretecek olan Michigan fabrikasını ziyaret etti . Bunu ABD otomobil endüstrisi için yeni bir çağın başlangıcı olarak nitelendirdi.

Aracın, 2022 ortalarında bayi showroomlarına geldiğinde, ilk olmasa da ilk ana akım elektrikli pikaplardan biri olması bekleniyor. Tesla’nın Cybertruck ve GMC’s Hummer EV’sinin bu yıl içinde piyasaya sürülmesi planlanıyor; ancak, daha niş ürünler olmaları bekleniyor.

2022 F-150 Lightning’in 563 beygir güçte ve 1051 Nm torku olduğu belirtiliyor. Ford, elektrik kesintisi sırasında tüm bir evi veya belirli kritik ürünleri çalıştırmaya yetecek kadar, araçtan otomatik olarak güç çeken invertörü için güneş enerjisi şirketi Sunrun ile ortaklık yapıyor. Ayrıca araç sahipleri için güneş enerjisi kurulumu imkanı da sunulacak. CNBC

Diğer İçerikler