Almanya’da Yeşiller Partisi, Liberal Parti (FDP) ve Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) oluşturduğu yeni hükümet koalisyonunun liderleri, 177 sayfalık önümüzdeki dört yıllık programlarını sundular.

Belgenin yenilenebilir enerji bölümünde, hükümet koalisyonu, yılda 680 ila 750 TWh arasında artan bir talep varsayarak, yenilenebilir kaynakların brüt elektrik talebindeki payının 2030 yılına kadar %80’e çıkmasını hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda, elektrik şebekesinin daha da genişletilmesi planlanmakta ve ihale yoluyla tahsis edilecek yenilenebilir enerji kapasiteleri “dinamik” olarak ayarlanacaktır. Ayrıca, Almanya’nın yenilenebilir enerji yasasının (EEG) uygulanması için daha fazla fon sağlanacak ve uzun vadeli enerji satın alma anlaşmaları daha uygun düzenleyici koşullarla desteklenecektir.

Koalisyon Hükümeti ülkenin 2030 güneş enerjisi hedefini 100 GW’dan 200 GW’a yükseltmeye karar verdi. Ülkenin kümülatif güneş enerjisi kapasitesi Eylül sonunda 56,5 GW’ı geçmişti. Hasılı bu durum mevcut on yılda 143,5 GW’lık bir PV güneş enerjisi kapasitesinin daha devreye alınması gerektiği anlamına gelmektedir. Hedef revizyonu ile yaklaşık 15 GW’lık bir yıllık bir güneş enerjisi kapasitesi gerekecektir. Belgede, “Bu amaçla, şebeke bağlantılarının ve sertifikasyonun hızlandırılması, tarifelerin ayarlanması ve büyük çatı sistemleri için ihalelerin planlanması dahil tüm engelleri kaldırıyoruz. Agrivoltaikler ve yüzer PV güneş gibi yenilikçi güneş enerjisi çözümlerini destekleyeceğiz.” deniyor.

Anlaşma aynı zamanda tüm kömür santrallerinin 2030 yılına kadar aşamalı olarak kullanımdan kaldırılmasını da içeriyor. Koalisyon, “Bu, bizim için çabaladığımız yenilenebilir enerjilerin muazzam bir şekilde genişletilmesini gerektiriyor” açıklamasını yaptı. PV Magazine

Diğer İçerikler