Avrupa gaz fiyatları, düşük stoklar ve kesintilerden Asya’daki satın alma çılgınlığına kadar değişen faktörlerin etkisiyle bu yaz rekor seviyelere ulaştı ve önümüzdeki aylarda bu kış daha yüksek hane faturaları anlamına gelebilecek daha fazla artış sinyali veriyor.

Ekonomiler KOVID-19 kısıtlamalarından kurtulurken talepteki toparlanma ile birlikte bir dizi beklenmedik arz kesintisi, gaz kıtlığına yol açtı.

Geçen hafta yayınlanan IEA verilerine göre, Avrupa gaz tüketimi 2021’in ikinci çeyreğinde tahminen %25 artarak en az 1985’ten bu yana yıllık en büyük üç aylık artışını gösterdi.

IEA, en son gaz raporunda “Bu olağanüstü güçlü toparlanma, ortalamadan daha düşük sıcaklıkların olduğu uzun bir ısıtma mevsimi, enerji sektöründe daha yüksek gaz kullanılması ve ekonomik aktivitenin KOVID-19 öncesi seviyeye yakın toparlanması nedeniyle gerçekleşti.” diye belirtiyor.

Norveç’teki bakım, gaz sahalarından yapılan ihracatı engelledi ve Rus Gazprom, talebi karşılamak için gaz arzı ek kapasite rezervasyonunu erteledi; bu, Rusya’dan Avrupa’ya uzanan Kuzey Akımı 2 boru hattının hizmete girmesini beklediğinin bir işaretiydi aynı zamanda.

Asya’da sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) fiyatları da bölgedeki alıcıların kıştan önce stoklarını yenilemeye çalışmasıyla yükseldi.

Bu yaz gaz kıtlığı zaten kış gaz sözleşmelerini etkiliyor. Toptan gaz piyasasındaki fiyat artışları, uzun sürerse, haneler için perakende gaz fiyatlarını artırabilir.

S&P Global Platts Avrupa Güç Analizi Başkanı Glenn Rickson, “Gaz ve elektrik perakende tarifelerindeki artış, bu kış kullanıcıları şok edecek. Toptan satış fiyatları, küresel olarak diğer yakıtlarla birlikte hala artıyor, bu nedenle henüz net bir son görünmüyor” dedi. Reuters

Diğer İçerikler