İklim değişiminden kaynaklanan endişelere yanıt olarak yatırımcıların yenilenebilir enerji yatırımlarını beş yıl içinde ikiye katlaması bekleniyor.

Son günlerde yayınlanan bir rapora göre, yaklaşık 7 trilyon dolarlık varlık yöneten küresel yatırımcılar, fosil yakıt endüstrisinin iklim planlarına ilişkin endişelerin derinleşmesi nedeniyle önümüzdeki beş yıl içinde yenilenebilir enerji altyapısına yaptıkları harcamaları neredeyse ikiye katlamayı planlamaktadır.

Kurumsal yatırımcılar arasında yapılan bir anket, şirketlerin yenilenebilir enerji yatırımlarını genel portföylerinin %4,2’sinden önümüzdeki beş yıl içinde %8,3’e ve önümüzdeki on yıl içinde %10,8’ine çıkarmayı planladıklarını ortaya çıkardı.

6,9 trilyon dolarlık varlığı temsil eden 100’den fazla yatırımcının katıldığı anket, ankete katılanların %83’ünün petrol ve gaz şirketlerinin ortaya koyduğu planların, Paris Anlaşması hedeflerini karşılamak için yeterli olacağına inanmadığını ortaya koydu.

Octopus Renewables tarafından gerçekleştirilen ankette yatırımcıların yarısından fazlası, petrol endüstrisinin yenilenebilir enerjilere yatırım yapmasının göz boyamadan başka bir şey olmadığını ifade etti.

Octopus Renewables Direktörü Alex Brierley, yenilenebilir enerjinin “bu yılki dalgalanmalar karşısında inanılmaz derecede çekici bir varlık ve yatırım olduğunu kanıtladığını, hem sorumlu bir şekilde yatırım yapmak için artan dış baskılar hem de uzun vadeli getiri kaynakları arayan yatırımcılar tarafından yenilenebilir yatırımlarının desteklendiğini söyledi.” Brierley “Bununla birlikte, yapılacak çok daha fazla şey var ve yenilenebilir enerji yatırımlarının yanı sıra, fosil yakıtlardan vazgeçme de kilit unsur” dedi.

Anket ayrıca, birçok yatırımcının COVID19 Krizi’nin neden olduğu finansal belirsizlik nedeniyle petrol ve gaz sektöründen ayrılma planlarını yavaşlattığını da ortaya koydu.

Ortalama olarak, yatırımcılar fosil yakıt yatırımlarının %4,5’ini 2020’de genel portföylerinden çıkarırken, geçen yılki ankette 2020 için bu oran %5,7 olarak tahmin edilmişti.

Octopus Renewables yöneticisi Matt Setchell, hükümetlerin ve yatırımcıların COVID19 salgınını “daha yeşil, daha sürdürülebilir bir geleceğe katalizör” olarak kullanmak için birlikte çalışmaya istekli olmaları gerektiğini dile getirdi.

Şu an bir dönüm noktasındayız ve bu fırsatı, iklim değişimi ile mücadele ve yenilenebilir enerjinin önünü açan tarihi bir fırsat olarak görmeliyiz.

Kaynak: “Investors plan major move into renewable energy infrastructure”, The Guardian

İndirmek için tıklayın

Diğer İçerikler