55 trilyon dolarlık varlık yöneten yatırımcılar, çarşamba günü yaptığı açıklamada, çelik üreticilerinin iklim değişikliğine ilişkin Paris Anlaşması’na uymak için daha az karbon üretme konusunda acilen harekete geçmeleri gerektiğini açıkladı.

İklim Değişikliği Kurumsal Yatırımcılar Grubu IIGCC, Uluslararası Enerji Ajansı tarafından mayıs ayında açıklanan net sıfır senaryosunu karşılamak için çelik üretiminden kaynaklanan emisyonların küresel toplamın %9’unu oluşturduğunu ve 2030 yılına kadar %29 ve 2050 yılına kadar %91 oranında düşmesi gerektiğini belirtti.

IIGCC, İklim Eylemi 100+ girişiminin bir parçası olarak yaptığı açıklamada, yüzyılın ortasına kadar net sıfır sera gazı emisyonuna ulaşmanın teknik olarak mümkün olduğunu, ancak çelik endüstrisinin harekete geçmek için çok yavaş davrandığını belirtti.

IIGCC, çelik firmalarının IEA raporuna uygun olarak kısa, orta ve uzun vadeli hedefler belirlemesi ve sermaye harcama planlarını net sıfırla uyumlu hale getirmesi gerektiğini de açıkladı.

Küresel çelik üretiminin yaklaşık %20’sinden sorumlu dokuz şirket şu ana kadar kesin net sıfır emisyon taahhütleri belirlemiş olsa da bunlar çoğunlukla Avrupa ve Asya’dadır ve büyük ölçüde ulusal net sıfır taahhütleri ve mevcut düzenlemelerle uyumludur.

IIGCC İcra Kurulu Başkanı Stephanie Pfeifer, “Eylemi geciktirmeyi göze alamayız IEA’nın raporu mevcut teknolojinin 2030 yılına kadar ihtiyaç duyulan emisyon azaltımlarının %85’ini sağlayabileceğini vurgulamaktadır” dedi.

Dünyanın en büyük çelik üreticisi ArcelorMittal ve Alman Salzgitter bu yılın başlarında emisyonlarını azaltmaya yardımcı olmak için hidrojen bazlı projeler duyurmuştular. Bu arada Japonya’da, ülkenin üçüncü büyük çelik üreticisi Kobe Steel, emisyonları 2030 yılına kadar 2013 seviyelerine göre %30-40 oranında azaltmayı planladığını açıklamıştı. Reuters

Diğer İçerikler