Makina Mühendisi olan Yalçın AYDİN, sırası ile burslu gittiği Amerika Birleşik Devletleri Texas State Lamar Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümü yüksek lisans programını tamamlamış ve Nebraska Üniversitesi-Lincoln Makina Mühendisliği bölümünde araştırma görevlisi olarak doktora çalışmalarında bulunmuştur. Sonrasında Ortadoğu Teknik Üniversitesi MBA programını bitirmiş ve MIT (Massachusetts Institute of Technology) üniversitesinde üst düzey yöneticilik sertifikasyon programını tamamlamıştır.

 

1997 yılında kariyerine FORD Motor Firmasında Design& CAE Mühendisi olarak başlamıştır. 2000 yılında FORD firması tarafından saç kalıpların sonlu elemanlar yöntemi ile yapılan derin çekme analizi simülasyonu için ödüle layık görülmüştür. Aynı yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde GE Aircraft Engines firmasında special process müdürü olarak çalışmaya başlamıştır.

2005 yılında, GE Aircraft Engines firmasının en prestijli  mühendislik mükemmeliyet ödülü olan Corbett D. Caudill ödülünü, ITD (Integrated Tooling Design) projesi ile kazanmıştır. Amerika Birleşik Devletleri Newyork Albany şehrinde bulunan GE Global Research Center tarafından ITD ve Shot Peen Modeling Projeleri mühendislikte mükemmeliyetlik ödülüne aday gösterilmiş ve patent almıştır.

2006-2009 yılları arasında, NADCAP (National Aerospace&Defense Contractors Accreditation Program) programında GE Aviation firmasını, prime havacılık firmalarının tümünün oylarını alarak 3 yıl boyunca temsil etmiştir.

Thermal Spray, Cleaning Dry Film Lubricants, Painting, Etching Removal Process, Hole Making, Material Testing Lab alanında Certfying Agent sertifikalarının sahibidir. Ayrıca ISO9001/ISO17025/ISO13485 Baş Denetçi ve Green Belt sertifikaları bulunmaktadır.

2009 yılında GE Medikal firmasında Thierry Leclercq CEO özel ödülünü kazanmıştır.

2015-2017 yılları araısında GE Firmasının Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’dan sorumlu Global Tedarik Zinciri Strateji Direktörü olarak görev yapmıştır.

2017-2020 yılları arasında Türk Telekom Grup Satınalma ve Tedarikçi Yönetimi Direktörü olarak görev almış ve aynı zamanda TT Basketbol takımı Asbaşkanlık görevini üstlenmiştir.

2020-2023 tarihleri arasında THY Teknik A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı (Ticaret) olarak görev yapmıştır. Bu dönemde THY nin grup şirketleri olan TNC (Turkish Nacelle Center) YK Başkanı ve Cornea Şirketininde YK üyesi olarak görev almıştır.

02.10.2023 tarihinden itibaren Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini vekaleten yürüten ve 29.01.2024 tarihinde Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak asaleten atanan Yalçın AYDİN, evli ve iki çocuk babası olup iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Diğer İçerikler