Eğer elektrik şebekeleri devre dışı kalırsa bu Amerikan ekonomisine çok büyük bir darbe indirir. ABD’li yöneticiler, fiziki ve siber saldırılara karşı ABD’nin elektrik ağını korumak için çalışıyorlar. Kongre eski üyesi Darrel Issa, “Geçen asırda sadece Ruslar elektrik şebekemizi devre dışı bırakmak istemediler, 11 Eylül sürecinde Usame bin Ladin de aynı şeyi yapmak istedi” dedi.

2018 yılında Kansas merkezli Nuclear Operating Corporation hacklendi ve olayın arkasında Rusya’nın olduğu iddia edildi. Rusya aynı şekilde 2015’de Ukrayna’nın elektrik şebekesine yapılan siber saldırıda da suçlanmıştı. ABD Enerji Dairesi’ne göre, ABD’de elektrik şebekelerine karşı 48 aylık bir süreçte 1131 siber saldırı gerçekleşti ve bu saldırıların 159’u başarılı oldu.

Amerikan elektrik sektörünün zorluğu, piyasanın 500’den fazla dağıtıcı şirkete bölünmüş olması. ABD’de 5800’den fazla enerji santrali 450.000’den fazla yüksek voltaj hattı bulunuyor. Bütün bu ağ 200.000 milden fazla iletim hattı ile örülü. Uzmanlara göre, sistemin herhangi bir doğa felaketi veya siber bir saldırı ile voltaj düşüklüğü yaşamasının dahi en az 10 milyar$ maliyeti olacaktır. Sistemin internet üzerinden dış dünyaya bağlanmış olması ise sistemi dış dünyadan gelecek tehdit ve siber saldırılara karşı daha korunaksız hale getiriyor.

Kaynak: “Grid Security And Cyber Defense Cannot Fall On Deaf Ears, Experts Warn”, Forbes

İndirmek için tıklayın

Diğer İçerikler