Gelecekte, 2021 dünya liderlerinin iklim değişikliğiyle mücadele konusunda ciddi oldukları yıl olarak hatırlanabilir. Bu, Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC), insan faaliyetlerinin iklimi kesin ve geri döndürülemez bir şekilde değiştirdiğini açıkladığı yıldır. Bu, Birleşmiş Milletler’in “insanlık için kırmızı kod” dediği yıl ve COP26 iklim zirvesinin, gezegenin yıkıcı iklim değişikliğine doğru hızla gidişini değiştirmek için “dünyanın en iyi son şansı” olarak tanımlandığı yıldır. Temiz enerji kaynaklarının her zamankinden daha hızlı büyütülmesi ve kömür, petrol ve gazın daha temiz alternatiflerle değiştirilmesi kritik ve acil olarak görülüyor. Bir gecede yapılması inkar edilemez bir şekilde imkansız olan bir başarı. Bloomberg Markets’in bu yılın başlarında bildirdiğine göre, ‘petrolün zirvesi’ ile ilgili iddialar doğru çıksa bile, dünyanın önümüzdeki on yıllarda yüz milyarlarca varil petrol yakması bekleniyor.

Ayrıca, Avrupa ve Asya’daki mevcut enerji krizlerinin de gösterdiği gibi, dünyanın fosil yakıtlara olan bağımlılığı henüz bitmiş değil. Ne zaman bir arz sıkıntısı veya enerji güvenliği tehdidi olsa, dünya kömüre geri dönüyor. Ve dünya karbonsuzlaşmaya devam ettikçe, temiz enerji geçişi, yol boyunca daha fazla enerji krizi ile inişli çıkışlı bir geçiş olacaktır.

Dünya bir yandan fosil yakıtlardan uzaklaşmaya çalışırken, diğer yandan da ekonominin sorunsuz çalışmasını sağlamaya çalışırken, net sıfıra ulaşmak son derece hassas bir dengeleme eylemi gerektirecek. Güneş, rüzgar ve hidro gibi yeşil enerji alternatifleri uzun bir yol kat etmiş ve fosil yakıtlarla maliyet açısından rekabet edebilir hale gelmiş olsa da, bu teknolojilerin hala çözmesi gereken bazı pürüzler var. Hidroelektrik, iklim değişikliğiyle ilgili kuraklıklar tarafından giderek daha fazla tehdit ediliyor ve güneş ve rüzgar enerjisi değişkendir, arz ve talebi dengelemek ve şebekeye giden ve şebekeden istikrarlı bir enerji akışı sağlamak için zorluklar yaratır.

Fütüristik ve aldatıcı derecede basit enerji depolama seçeneklerinden, gecenin neden olduğu değişen sıcaklıklardan enerji sağlayabilen “anti solar panel”e kadar, değişkenlik sorununu çözmeye yönelik birçok yaratıcı düşünce var. Şimdi yeni bir yenilik, güneş panellerini güneşin hiç batmadığı yörüngeye fırlatarak akşam karanlığı sorununu önlemek istiyor.

Yakın tarihli bir CNET raporunda “Teorik olarak, bir grup güneş paneli yörüngeye fırlatılsaydı, en sisli günlerde ve en karanlık gecelerde bile güneşi emer ve muazzam miktarda güç depolarlardı. Bu güç kablosuz olarak Dünya’ya ışınlansaydı, gezegenimiz 7/24 yenilenebilir temiz enerjiyi soluyabilirdi” ifadelerine yer verildi.

Kanıtlanmış teknolojiler, Paris iklim anlaşmasının belirlediği hedeflere ulaşmak için en büyük ve en kesin vaadi taşırken, gelecek nesillerde insanlığı bekleyen zorluğun şaşırtıcı ölçeği, bazı alışılmışın dışında düşünmeyi de gerektiriyor. Uzun süredir yalnızca bilim insanlarının ve hayalperestlerin kafasında var olan teknolojiler, nihayet önümüzdeki yıllarda bir şans ve biraz araştırma ve geliştirme yatırımı alabilir ve uzay güneşi bunlardan biri olabilir.

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü’nden bir ekip şu anda uzayın güneş enerjisine nasıl uygun hale getirileceği üzerinde çalışıyor. Bu paneller hafif, kompakt ve katlanabilir olacak ve bir tür yörüngeli güneş paneli oluşturmak için çok sayıda fırlatılabilecek. Bu enerji daha sonra mikrodalgalar aracılığıyla Dünya’ya geri ışınlanacak. CNET raporunun ayrıntıları, “Radyo frekansı enerjisi, gezegenimize doğru, çöldeki güneş alanlarını andıran alanlara ışınlanacaktı.” Ancak tipik olarak güneş panellerinin yerine, bu bölgeler hasat edilen enerjiyi toplayan antenli alıcılar içerecektir.”

Bu teknoloji hala bilimkurguya bilimden biraz daha yakın, ancak gerçeğe dönüşmeye her geçen gün daha da yaklaşıyor.

Kaynak: “Could Solar Panels In Space Solve The Climate Crisis?”, Oil Price

İndirmek için tıklayın

Diğer İçerikler