Uluslararası Enerji Ajansı (UEA) Başkanı Fatih Birol “40 yıldan beri ilk defa geçen sene Çin’deki ithalat talebi düştü; fakat açılma ile birlikte Çin piyasalardan önemli miktarda LNG ithal edecek. Rusya’dan gaz ithalatı ise sıfıra gelecek. Bu iki sebep doğrultusunda 2023-2024 kışı hâlâ riskli” dedi.
Davos zirvesinde Bloomberg HT’ye konuşan Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı (UEA) Fatih Birol, Mayıs ayında gerçekleşen zirvedeki söylemlerine atıfta bulunarak “Gerçekten dediğimiz gibi tarihin en büyük enerji krizi ile karşı karşıya kaldık ve hâlâ onun içindeyiz. Hâlâ ciddiyetini koruyor; ama başta Avrupa olmak üzere Rusya ile ticaret yapan ülkeler önlemlerini almaya başladılar” dedi.
Birol “Bu ülkeler, Rusya dışındaki ülkelerden gaz ithal etmeye başladılar. Azerbaycan’dan, Norveç’ten, Amerika’dan, Katar’dan gaz ithalatı arttı. Yenilenebilir enerji payı giderek artıyor. Hiç beklenmedik bir şekilde Belçika ve Almanya kapatmak üzere olduğu nükleer santrallerin ömrünü uzattı. Bütün bu gelişmeler ve normalden sıcak havanın da etkisi ile Avrupa enerjisiz kalma riskini atlatmış oldu. Öte yandan gelecek kış daha zor geçebilir. 40 yıldan beri ilk defa geçen sene Çin’deki ithalat talebi düştü; fakat açılma ile birlikte Çin piyasalardan önemli miktarda LNG ithal edecek. Rusya’dan gaz ithalatı ise sıfıra gelecek. Bu iki sebep doğrultusunda 2023-2024 kışı hâlâ riskli bir dönem” diye konuştu. BloombergHT

Diğer İçerikler