Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Grossi, Avrupa’nın en büyük nükleer santrali Zaporijya’nın acil durum jeneratörlerinin devreye sokulduğunu, santralin güvenliğinin sağlanması için bir an evvel harekete geçilmesi gerektiğini bildirdi
Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi, Avrupa’nın en büyük nükleer santrali Zaporijya’nın dış enerji kaynağı ile bağlantısının tamamen kesildiğini, acil durum jeneratörlerinin devreye sokulduğunu, santralin güvenliğinin sağlanması için bir an evvel harekete geçilmesi gerektiğini bildirdi.
UAEA Başkanı Grossi, Yönetim Kurulu Toplantısı’nda, Ukrayna’daki Zaporijya Nükleer Santrali başta olmak üzere, diğer tesislere ilişkin bilgi paylaştı.
Grossi, sabah erken saatlerde Zaporijya Nükleer Santrali’nin dış enerji kaynağı ile bağlantısının tamamen kesildiğini, bunun 750 kilovatlık bir güç sağladığını, 320 kilovatlık yedek enerji kaynağının da birkaç gün önce zarar gördüğü için tamir edildiğini söyledi.
“Sonuç olarak 20 adetten oluşan bütün acil durum mazot jeneratörleri aktif hale getirildi.” diyen Grossi, tesisin temel enerjisinin bu jeneratörlerden elde edildiğini, tesiste 15 gün yeterli olacak oranda mazotun bulunduğunu, santralin 6 ünitesinden 2’sinin “sıcak kapalılık durumundan soğuk kapalılık durumuna” getirildiğini ifade etti. Anadolu Ajansı

Diğer İçerikler