UAEA’nın İran’ın nükleer programı ile ilgili son bulguları Tahran’ın toplam zenginleştirilmiş uranyum stokunu arttırdığına işaret ediyor

Birleşmiş Milletler nükleer gözlemcisi Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA), İran’ın nükleer programı ile ilgili son gelişmeleri değerlendiren iki rapor yayınladı.

İlk rapora göre İran toplam uranyum stokunu son üç ayda bin kilogram daha arttırdı ve ajansın deneyimli denetçilerinin nükleer programını izlemesini engellemeye devam ediyor.

Rapor ayrıca, Haziran 2022’de kaldırılan güvenlik kameraları da dahil olmak üzere daha fazla izleme ekipmanının yeniden kurulmasında şu ana kadar hiçbir ilerleme kaydedilmediğine de dikkat çekti.

İran’ın toplam zenginleştirilmiş uranyum stoku ne kadar?

UAEA üç aylık raporunda 10 Şubat itibariyle İran’ın toplam zenginleştirilmiş uranyum stokunun 5,5 bin kilogramı geçtiğini ve Kasım 2023’teki son üç aylık rapordan bu yana yaklaşık bin kilogram arttığı tahminini yürüttü.

Ajans ayrıca, İran’ın yüzde 60 saflığa kadar zenginleştirilmiş tahmini 121,5 kilogram uranyuma sahip olduğunu ve bunun Kasım 2023’teki son rapordan bu yana 6,8 kilogramlık bir düşüşe işaret ettiğini belirtti.

Bu düşüşün, İran’ın son haftalarda yüzde 60 oranında zenginleştirilmiş uranyumunun bir kısmını daha düşük dereceli malzemeyle seyreltmesinin bir sonucu olduğu ifade ediliyor.

İran 2019’dan bu yana anlaşmanın şartlarını ihlal ediyor

İran ile 2015 yılında varılan ilk nükleer anlaşma uyarınca, ekonomik yaptırımların kaldırılması karşılığında Tahran’ın uranyumu yalnızca yüzde 3,67 saflığa kadar zenginleştirmesine, 300 kilogramlık bir uranyum stoku bulundurmasına ve uranyum gazını zenginleştirme amacıyla yüksek hızda döndüren makineler olan yalnızca çok basit santrifüjler kullanmasına izin verildi ve UAEA müfettişleri programı izlemekle görevlendirildi.

Kaynak: EURONEWS

Diğer İçerikler