Türkmenistan gazının Azerbaycan üzerinden Türkiye’ye ulaştırılması ve buradan Avrupa’ya taşınması konusunda çalışmalar hız kazanırken, ilk aşamada 2 milyar metreküp gazın swap yoluyla Türkiye’ye getirilmesi planı öne çıkıyor.

Türkiye ve Türkmenistan arasında 1 Mart’ta doğal gaz alanında işbirliğine yönelik mutabakat zaptı ve hidrokarbon alanında yapılacak ortaklıklara temel teşkil edecek niyet beyanı imzalandı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, bu kapsamda ilk etapta 2 milyar metreküpe kadar Türkmen gazının Türkiye’ye taşınabileceğini ifade etti.

Türkmenistan boru hatlarıyla gaz ihracatını artırmaya çalışıyor

Türkmen gazını Özbekistan, Kırgızistan, Tacikistan üzerinden Çin’e ulaştıran 4 aşamalı Orta Asya-Çin Boru Hattı 2009’da faaliyete girdi. Halihazırda A,B ve C aşamaları aktif olan hattın kapasitesi yıllık 55 milyar metreküp gazın Çin’e ulaşmasına imkan tanıyor. Hattın son aşaması olan 35 milyar metreküp kapasiteli “D” kısmının ise 2030’lara doğru faaliyete girmesi ve hattın toplam kapasitesinde 30 milyar metreküp artış sağlaması hedefleniyor.

Doğal gaz ticaretinde alternatif boru hattı projeleri üzerinde çalışmalar yapan Türkmenistan, inşaatı son aşamaya gelen 1814 kilometrelik Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPI) Doğal Gaz Boru Hattı üzerinden gelecekte Afganistan, Pakistan ve Hindistan’a yıllık 33 milyar metreküp gaz satmayı hedefliyor.

Doğal gaz üretimini ve ihracatını artırmaya yönelik çabalarını sürdüren Türkmenistan, 2019’da yıllık 5,5 milyar metreküp gaz satışı için Rusya ile 5 yıllık anlaşma imzaladı. 2021’de yapılan swap anlaşması çerçevesinde ise İran üzerinden Azerbaycan’a yıllık yaklaşık 2 milyar metreküp gaz satışı gerçekleştiriyor. Azerbaycan’ın geçen yıl Türkmenistan’dan gaz ithalatı 1,5 milyar metreküp oldu.

Kaynak: AA

Diğer İçerikler