Türkiye, tarihinin en büyük doğal gaz rezervini Fatih sondaj gemisinin arama faaliyetleri kapsamında Karadeniz’de keşfetti. Sakarya gaz sahasındaki keşif alanında yer alan Tuna-1 kuyusunda 320 milyar metreküp doğal gaz tespit edildi. Bu müjdeli haberi veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun dışında da bölgede gaz olduğunu, keşiflerle miktarın artacağını belirterek; “Hedef, 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmak” dedi.

Bakan Dönmez, Fatih sondaj gemisinde yaptığı açıklamada, bugünün Türkiye ve Türk milleti açısından tarihi dönüm noktalarından biri olduğunu söyledi. 1970’li yıllarda İngiltere’nin 150, Norveç’in 30. denemesinde keşif yaptığını anımsatan Bakan Dönmez, “Bunu Cumhurbaşkanımıza söylediğimde ‘Milletimiz çok bekledi, o kadar vaktimiz yok, elini çabuk tut Fatih’ demişti. Türkiye Petrolleri’ndeki (TP) arkadaşlarımızla bir araya geldik ve potansiyeli en yüksek olan lokasyona ağırlık vereceğiz, dedik. İlk 10 sondajda 1 keşif yakalama hedefi koyduk. Burası 9. derin deniz sondajımız.” diye konuştu. Test, analiz ve detaylı mühendislik çalışmalarından sonra uzmanlar ve yetkililerin rezerv miktarını tespit ettiklerini aktaran Dönmez, “İşlerimiz henüz bitmedi. Bin metre daha derine ineceğiz. Sismik veriler bize aşağıda benzer yapıda 2 katmanın daha olduğunu, dolayısıyla inşallah oralarda da gaz kaynağına ulaşacağımızı gösteriyor. Bu keşif, hiçbir yerden kaynak almamış olsak ülkemizin yaklaşık 7-8 yıllık ihtiyacını karşılayabilecek ancak tabii keşifler devam edecek, belki bu rakam daha da artacak” ifadesini kullandı.

Türkiye’nin Karadeniz’deki münhasır ekonomik bölgesinde, yaklaşık 170 kilometre açıkta gerçekleştirdiği ve ülkenin doğal gaz ithalatının önemli bir kısmını karşılayabilecek bu keşif, bundan sonra denizlerde yürütülecek arama ve üretim faaliyetleri açısından yeni bir dönemin kapısını aralıyor. Karadeniz’de keşfedilen doğal gazın ekonomik değerinin yaklaşık 65 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor. Keşfedilen doğal gaz, Türkiye’nin enerji güvenliğine büyük katkı sağlayacak, doğal gaz ithalat bağımlılığını azaltacak ve önemli ekonomik fırsatlara kapı açacaktır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı

Diğer İçerikler