Türkiye’nin doğal gaz depolama tesislerinde kış hazırlıkları tamamlanırken Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi’nde 4,6 milyar metreküp, Tuz Gölü Doğal Gaz Depolama Tesisi’nde ise 1,2 milyar metreküp gaz depolandı.

Türkiye, Cumhuriyet’in 100. yılında toplam 10 milyar metreküp doğal gaz depolama kapasitesi hedefine yönelik attığı adımlarla enerji altyapısını güçlendiriyor. Doğal gaz depolama tesisleri, arz güvenliğinde stratejik altyapı tesisleri olarak öne çıkıyor. Özellikle doğal gaz tüketiminin arttığı kış öncesinde bu tesislerin doluluk oranının en yüksek seviyeye çıkarılması kritik önem taşıyor.

Değirmenköy rezervuarı ve Kuzey Marmara’da denizin altındaki rezervuar olmak üzere iki bölümden oluşan tesis, kapasite artırım çalışmalarının ardından Avrupa’nın denizlerdeki en büyük depolama tesisi haline geldi.

Silivri Doğal Gaz Depolama Tesisi İşletme Müdürü Erkan Akbaş, AA muhabirine, toplam 4,6 milyar metreküp depolama kapasitesine sahip tesisin, mevcut durumda Türkiye’nin en büyük doğal gaz depolama tesisi olduğunu söyledi.

Kaynak: AA

Diğer İçerikler