Emtia ticareti devi Trafigura’nın CEO’su yaptığı açıklamada, Avrupa’nın yetersiz gaz rezervleri nedeniyle bu kış elektrik kesintisi riski altında olduğunu ve uzun vadede petrolün varil başına 100 doların üzerine çıkabileceğini söyledi.

Jeremy Weir, Avrupa gaz fiyatlarının bu yıl rekor seviyelere ulaştığını ve bazı ülkelerin tavan fiyat ve sübvansiyonlar gibi acil önlemlerle karşılık vermelerine neden olduğunu, ancak bunun yeterli olmayabileceğini söyledi. Weir:”Açıkçası şu anda yeterince gazımız yok, kış dönemi için depolayamıyoruz. Dolayısıyla, soğuk bir kış geçirirsek Avrupa’da elektrik kesintileri yaşayabileceğimiz konusunda gerçek bir endişe var.” dedi.

Avrupa’nın önemli bir tedarikçisi olan Rus devlet doğal gaz tekeli Gazprom, Avrupa’daki depolama tesislerini geçen hafta yeniden doldurmaya başladı.

Bazı Avrupalı milletvekilleri, Moskova’yı, Kuzey Akım 2 boru hattının yetkilendirmesini hızlandırması için Almanya’ya baskı yapmak maksadıyla arzı kısıtlamakla suçladı. Rusya bunu yalanladı.

Doğal gazın yüksek fiyatı, petrol talebini artırdı ve Brent ham petrolü yılın başından bu yana %60 artarak 80 dolar/varil üzerinde işlem gördü.

Weir, “Çok, çok sıkı bir petrol piyasası görüyoruz.” İklim değişikliği, petrol şirketlerini kirletici fosil yakıtlardan uzaklaşmaları için baskı altına aldı ve bunun sonucunda üretime dönük yatırımdaki azalma fiyat baskısını artırıyor. İnsanların, sadece düğmeye basıp üretimi artırabileceğiniz bir durum olmadığını anlamaları gerektiğini düşünüyorum.” dedi. Reuters

Diğer İçerikler