Yetkililer ve endüstri uzmanları, Gazprom’un yurt içi deposunun neredeyse dolu olduğunu ve Rus devletine bu kış ihracatını artırması için hareket alanı tanıdığını söylüyorlar. Bu, yükselen elektrik fiyatları sürecinde Avrupa için potansiyel olarak cesaret verici bir haber.

Gaz üretimi ve Avrupa Birliği’ne ihracatı zaten rekor seviyelere yakın olan Rusya, geçen hafta Avrupa’nın spot piyasasına arzı artırmadan önce kendi gaz depolama rezervlerini doldurmayı bitirmesi gerektiğini açıklamıştı.

Enerji Bakanı Nikolai Shulginov çarşamba günü yaptığı açıklamada, belirli bir rakamı açıklamadan yerel gaz deposunun %97 oranında dolu olduğunu söyledi.

Asya ve Avrupa’daki gaz piyasaları, düşük stoklar ve ekonomiler COVID-19 krizinden kurtulurken artan talep ile desteklenerek, gösterge Hollanda gaz merkezi spot fiyatları yıl başından bu yana %365 arttı. Bu, Avrupa’nın en büyük gaz tedarikçisi olan Gazprom’un, yıl başından bu yana ihracatını %13, üretimini ise %17 oranında artırarak öne ve merkeze yerleşmesine sebep oldu.

Refinitiv analisti Marina Tsygankova, “Eğer depolar 1 Kasım’a kadar dolarsa, o zaman “Avrupa’nın aksine, Rusya sezona sağlıklı bir depolama seviyesinde başlayacak ve Avrupa’ya gaz satışını hızlandırmak için esnekliğe sahip olacak” dedi. Reuters

Diğer İçerikler