BloombergNEF’in yıllık olarak yayınladığı, Enerji Dönüşümü Yatırım Trendleri Raporu 2020 yayınlandı. BNEF Enerji Dönüşümü Raporu bu yıl kapsam değişimine gitti ve daha önceki yıllarda dikkate alınmayan bazı önemli noktaları da rapora dahil etti. Enerji depolama, elektrikli araçlar ve elektrikli araçlar için gereken altyapı sistemleri, yeşil hidrojen ve karbon yakalama teknolojilerine yapılan bütün yatırımlar bu yılki raporda dikkate alındı.

COVID19 Krizi’ne, pandeminin küresel ekonomide ve enerji sektöründe yarattığı derin etkiye rağmen, ilk defa düşük karbon teknolojilerine yönelik yatırımlar 500 milyar $’ı aştı ve tarihi bir rekor kırdı. 2020 yılında düşük karbon teknolojilerine 501,3 milyar $ yatırım yapıldı. 2020 yılında, 2019 yılına göre düşük karbon teknolojilerine %9 daha fazla yatırım yapıldı. BloombergNEF’in yayınladığı Enerji Dönüşümü Yatırım Trendleri Raporu’na göre, şirketler, hükümetler ve konut sahipleri 2020 yılında yenilenebilir enerji kaynaklarına 303,5 milyar $ yatırım yaptılar. 2020 yılında dünyanın en büyük güneş enerjisi santralı kuruldu ve deniz üstü rüzgar enerjisi ilk defa 50 milyar $ yatırım aldı. 2020 yılında 139 milyar $ elektrikli araçlara ve şarj altyapılarına harcama yapıldı ki bu rakam 2019 yılında yapılan harcamanın %28 daha fazlasına tekabül ediyor. Enerji verimliliği odaklı sıcak hava pompalarına bir önceki yıla göre %12 daha fazla yatırım yapıldı ve 50,8 milyar $ harcandı. Batarya teknolojilerine 3,6 milyar $ yatırım yapıldı. 2020 yılında karbon yakalama ve depolama teknolojilerine 3 milyar $ yatırım yapıldı.

Küresel temiz enerji yatırımlarının %67’si Avrupa kıtasında, %12’si Çin’de ve %11’i ABD’de yapıldı. BNEF yöneticisi Jon Moore, “Rüzgar, güneş ve elektrikli araçlara yapılan yatırımlar COVID19 Krizi’ne rağmen oldukça güçlü şekilde devam etti” dedi.

Kaynak: “Energy Transition Investment Hits Half A Trillion For The First Time”, Forbes

İndirmek için tıklayın

Diğer İçerikler