Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, küresel ekonomideki duygunluğa vurgu yaptığı konuşmasında, OPEC+’nın üretim konusunda tedbirli olacağını açıkladı.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, OPEC+’nın üretimi düşürerek ABD’de siyasi gerginliğe sebep olmasından haftalar sonra, grubun petrol üretimi konusunda temkinli kalacağını söyledi.

Bakan Selman konuşmasında, üyelerin küresel ekonominin görünümünü incelediklerini ve pek çok “belirsizlik gördüklerini” dile getirdi.

23 ulustan oluşan ittifak, petrol üretimini tekrar kısmak, artırmak ya da sabit tutmak konusunda karar almak için 4 Aralık’ta toplanacak.

Petrol, merkez bankalarının faiz oranlarını yükseltmesi ve Çin’in Kovid-19 salgınında sıfır vaka politikasını sürdürmesi nedeniyle Haziran ayından bu yana düştü. Ancak Brent petrol bu yıl yüzde 23 oranında artarak varil başına 95 doların üzerinde seyretti.

Pek çok piyasa aktörü, Avrupa Birliği’nin önümüzdeki aydan itibaren Rus ham petrol ithalatını fiilen yasaklamasının ardından arz sıkıntısı yaşanabileceğinden endişe ediyor. BloombergHT

Diğer İçerikler