SSE Thermal ve Equinor, karbon yakalama (CCS) teknolojisiyle donatılmış ilklerden biri olacak gazla çalışan elektrik santrali geliştirme planı için güçlerini birleştirdi. Peterhead CCS Elektrik Santrali’nin, karbon yakalama teknolojisi ile donatılmış 900 MW kapasitesinde gazla çalışan yeni elektrik santrali olması planlanıyor.

Santral her yıl 1,2 milyon tona (MT) kadar CO2 tutma kapasitesine sahip olacak ve Birleşik Krallık’ın 2030 yılına kadar yıllık 10MT CO2 yakalama hedefinin %15’ine ulaşılmasına yardımcı olacak.

SSE Thermal’in İskoçya’nın tek büyük termik santrali olan mevcut Peterhead Güç Santrali, şu anda elektrik sistemine kritik esneklik sağlıyor ve tedarik güvenliğine katkıda bulunuyor.

Şirket Yöneticileri, Kuzey Denizi’nin derinlerindeki kaya oluşumlarında yaklaşık 100 km açık denizde bulunan Acorn CO2 Depolama Sahası ile, Acorn Projesi aracılığıyla geliştirilen CO2 taşıma ve depolama altyapısına erişimi ile, Aberdeenshire’daki Peterhead tesisinin karbon yakalama teknolojisi için “ideal bir şekilde konumlandırıldığına” inanıyorlar. Ayrıca, yeni elektrik santralinin uygun politika mekanizmalarıyla 2026 yılına kadar devreye girmesini planlıyorlar.

SSE Thermal’in Genel Müdürü Stephen Wheeler: “Peterhead’deki elektrik üretimimizi karbondan arındırmak için birlikte çalışmak üzere bugün Equinor ile yaptığımız bu anlaşmayı duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. En son karbon yakalama teknolojisi sayesinde, bu hayati esnek enerji üretiminin yanı sıra ağır sanayi ve ekonominin diğer dekarbonizasyonun zor olduğu sektörleri de karbondan arındırabiliriz ki bu, İskoçya’nın net sıfır geleceğe geçişinde çok önemli olacaktır.” dedi. Energy Live News

Diğer İçerikler