Grup, 15 Temmuz’da yaptığı açıklamada, SSE Thermal ve Equinor’un Doğu Yorkshire kıyısındaki mevcut Aldbrough tesisinde dünyanın en büyük hidrojen depolama tesislerinden birini geliştireceğini açıkladı. Tesis 2028 gibi erken bir tarihte düşük karbonlu hidrojen depolamaya başlayabilir.

2011 yılında işletmeye alınan mevcut Aldbrough Gaz Depolama tesisi, SSE Thermal ve Equinor’a aittir ve her biri yaklaşık olarak St. Pauls Katedrali büyüklüğünde dokuz yeraltı tuz mağarasından oluşmaktadır. Bu siteyi hidrojen depolamak için revize etmek, mevcut mağaraların dönüşümünü yapmak veya düşük karbonlu yakıtı depolamak için amaca yönelik yeni mağaralar inşa etmek gerekecektir.

Başlangıçta en az 320 GWh’lik bir kapasiteye sahip olması tahmin edilen saha, bugün dünyada faaliyette olan herhangi bir hidrojen deposundan önemli ölçüde daha büyük olacaktır.

Aldbrough sahası, Humber bölgesinde üretilecek ve kullanılacak düşük karbonlu hidrojeni depolamak için ideal bir konumdadır. Aldbrough tesisi başlangıçta Keadby Hidrojen Santrali için üretilen hidrojeni depolayacak olsa da, bu büyük ölçekli hidrojen depolamanın faydası, elektrik üretiminin çok ötesine geçiyor.

Tesis, yeşil hidrojen potansiyelini ortaya çıkaracak ve ısı, sanayi ve ulaşım dahil olmak üzere genişleyen bir çıkış pazarı tedarik edecektir.

Bu tür projeler, Paris Anlaşması’nın hedeflerine ulaşma ve Birleşik Krallık’ın düşük karbonda dünya lideri olma hedeflerine katkıda bulunma çabaları için kritik öneme sahip.” H2-view

Diğer İçerikler