Şili güneş enerjisi derneği ACESOL’e göre, Şili hükümeti Çin’e fotovoltaik güneş enerjisi kaynaklı elektrik ihraç etmek için bir denizaltı kablo hattı inşa etmeyi planlıyor. Antípodas olarak adlandırılan proje, dünyanın en yüksek güneş radyasyonuna sahip bölgesi olan Atacama Çölü’nün devasa güneş potansiyelinden yararlanmayı amaçlıyor.

Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera, kablo hattı aracılığıyla, 200 ila 600 GW arasında fotovoltaik güneş enerjisi tesisi tarafından üretilen elektriğin, Asya devletlerine ihraç edilebileceğini açıkladı.

Pinera, “Dünyadaki en yüksek güneş radyasyonuna sahip çöllere ve Asya ülkelerine ihraç edebileceğimiz temiz, yenilenebilir ve ekonomik güneş enerjisi üretmek için devasa bir potansiyele sahibiz” dedi.

Başkan, fikrin özellikle iddialı olduğunu ve bunu gerçekleştirmenin büyük Asya ekonomileriyle çalışmalar ve stratejik ittifaklar gerektirdiğini açıkladı. Kablo hattı yaklaşık 15.000 km uzunluğunda olacak. 1.300 km’lik bir kablo hattı inşa etmek 2 milyar dolara mal oluyor. Ek olarak, IRENA’ya göre Şili’de 3.106 MW kurulu fotovoltaik kapasite olduğundan yeni güneş enerjisi santrallerine yatırım yapılması da gerekecek. PV Magazine

Diğer İçerikler