Başbakan Scott Morrison, bir petrol ve gaz konferansında, hükümetinin endüstriyi dünyanın önde gelen LNG ihracatçılarından biri olarak zirvede kalması için desteklediğini söyledi. Scott Morrison, Avustralya’nın petrol ve gaz sektörünün Avustralya’nın refahına “her zaman” önemli bir katkıda bulunacağını ve Koalisyonun “yeni enerji ekonomisine” geçiş sırasında hem ihracatçı hem de tedarikçi olarak üreticileri destekleyeceğini söyledi.

Hükümet Kovid-19’dan yerel ekonomik toparlanmayı güvence altına almak için çalışırken, Başbakan fosil yakıt yöneticilerine şunları söyledi: “Dünyanın önde gelen LNG ihracatçılarından biri olarak zirvede kalmanız için sizi desteklediğimizi bilmenizi isterim ve burada, Avustralya’da doğalgazı, geçiş yapan bir enerji pazarında güvenilir, uygun fiyatlı enerjiyi güvence altına almanın anahtarı olarak gören bir planla, yeni bir enerji ekonomisine geçiyoruz.”

Morrison, enerji yoğun endüstrilerin, özellikle bölgesel Avustralya’da ekonominin “can damarı” olduğunu söyledi. Başbakan: “Yeni bir enerji ekonomisinin geldiğini biliyorum ve buna hazır olmamız gerekiyor, bunun bir parçası olmamız gerekiyor ve bunda başarılı olacağız. Avustralya’nın başarılı olduğundan emin olmalıyız. Ancak bu, ağır sanayimiz ve imalat sanayimiz pahasına olmayacak, daha yüksek vergilerle gelmeyecek, geleceği keşfetmek için Avustralya’nın kaynaklar sektörünü destekleyerek teknoloji, inovasyon ve endüstri liderlerimizin girişimciliği yoluyla gelecek.” dedi.

Hükümetin düşük emisyon teknolojisi konusunda özel danışmanı olan bilim adamı Alan Finkel, elektrik şebekeleri kömürden uzaklaştıkça gazın elektrik üretiminde güneş ve rüzgarı desteklemek için “kritik önemde” olduğunu söyledi.

Finkel, “insanların karbon yakalama ve depolamanın (CCS) genişletilmiş kullanımına açık olmaları gerektiğini belirtti. The Guardian

Diğer İçerikler