Büyük enerji firmaları fosil yakıtlara daha temiz bir alternatif için yeni küresel yollar oluşturmaya çalışırken, Alman RWE Avustralya’da üretilen hidrojeni Avrupa’ya getirmeyi planlıyor. RWE Supply & Trading, perşembe günü The Hydrogen Utility Pty Ltd (H2U) ile bir mutabakat anlaşması imzaladığını açıkladı. Zamanlama ve mali ayrıntılar ise açıklanmadı. Hidrojen, elektroliz yoluyla rüzgâr veya güneş gibi yenilenebilir enerjiden üretildiğinde “yeşil” olarak kabul edilir. Avrupa Birliği, yeşil hidrojeni hem kömür ve gazdan elde edilen hidrojene bir alternatif olarak hem de üretim, ısıtma ve taşımacılıkta petrol ve gaz ürünlerinin ikamesi olarak kullanımını teşvik ediyor. RWE, Almanya’nın Kuzey Denizi kıyısındaki Brunsbuettel’de planlanan sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) terminalinin, H2U’nun yeşil hidrojeninin gelecekteki ithalatını potansiyel olarak karşılayabileceğini belirtti.

RWE Supply’ın küresel LNG başkanı Javier Moret, “Küresel olarak aktif bir emtia tüccarı olarak, dünya çapında Avustralya LNG’si dahil olmak üzere enerji taşımacılığı konusunda çok fazla deneyime sahibiz ve kendimizi küresel hidrojen ticareti için kolaylaştırıcı olarak görüyoruz” dedi.

Japon Mitsubishi’nin yatırım yaptığı H2U, Avustralya ve Yeni Zelanda’da faaliyet gösteriyor ve Güney Avustralya’da Eyre Yarımadası Geçidi Projesi adı verilen 75 megavatlık (MW) bir elektroliz tesisi üzerinde çalışıyor. Projeyle, hidrojen için bir taşıyıcı gaz olan 40.000 ton amonyak tedarik edilmesi planlanmaktadır. Reuters

Diğer İçerikler