Uluslararası Enerji Ajansı’na göre, offshore rüzgar enerjisi, dünyanın tüm elektrik talebini karşılayacak kapasiteye sahiptir ve enerji sistemleri için bir “oyun değiştirici” olarak belirlenmiştir. Paris merkezli enerji ajansı, offshore rüzgârının düşen maliyetlerinin önümüzdeki on yıl içinde fosil enerjiyle rekabet edeceğini söyledi. UEA, offshore rüzgarının ürettiği küresel ortalama güç maliyetinin 2030 yılına kadar %40 oranında düşeceğini tahmin ediyor.

UEA’nın İcra Direktörü Fatih Birol, offshore rüzgarın “büyük bir oyun değiştirici olma potansiyeline sahip” olduğunu söyledi. Birol, offshore rüzgârıyla, son on yılın iki önemli güç trendini karşılaştırdı: Doğal gazın ucuz olmasını sağlayan kaya gazı oluşumlarının ortaya çıkışı ve güneşin patlayıcı büyümesi. Birol, “offshore rüzgarı, yüksek maliyeti azaltma açısından kaya gazı ve güneş fotovoltaik saflarına katılma potansiyeline sahiptir” dedi.

Ayrıca, Fransa ve İngiltere de dahil olmak üzere artan sayıda ülkenin sera gazı emisyonlarını 2050 yılına kadar net sıfıra indirmeleri için çalıştığı bir zamanda geliyor. Bu, ekonomik yapılanmanın yanı sıra yenilenebilir enerjiye de büyük yatırım gerektiren bir amaç.

Her ne kadar offshore rüzgar bugün küresel güç kaynağının sadece %0.3’ünü oluştursa da, UEA, offshore rüzgarın 2040 yılına kadar Avrupa’nın en büyük enerji üretim kaynağı olabileceğini öngörüyor. Bu büyümenin bir nedeni offshore rüzgârın daha yüksek güç üretimi sağlamasıdır. Offshore rüzgârı, onshore rüzgârdan ve güneş ışığından daha az değişken çıkışa sahiptir ve bu da onu “temel yük” güç kaynağına daha benzer hale getirir.

UEA, yıllık yeni deniz rüzgarı kurulumlarının önümüzdeki beş yıl içinde iki katına çıkacağını ve 2030 yılına kadar beş kat büyüyeceğini öngörüyor. Bugün dünyanın offshore rüzgar enerjisi gücü Avrupa’dadır, ancak son zamanlarda Çin offshore rüzgar santrallerinde bir artış görmüştür. Geçtiğimiz yıl Çin, dünyadaki herhangi bir ülkeden daha fazla deniz rüzgarı gücü kurdu.

Rapor, offshore rüzgârına yapılan toplam yatırımın, önümüzdeki yirmi yılda mevcut hükümet politikalarına dayanarak 840 milyar dolar civarında olacağını söyledi. Ancak offshore rüzgâr endüstrisini genişletmek de pahalı iletim hatlarına ihtiyaç duyacak ve projeler daha uzak denizlere taşındıkça bunlar daha maliyetli hale gelecektir.

İletim altyapısı, bugün yaklaşık offshore rüzgar maliyetlerinin dörtte birini oluşturmaktadır. Ancak bu oran, türbin fiyatları azaldıkça ve projeler daha ileriye uzadıkça yaklaşık yarıya yükselecek şekilde ayarlanmıştır.

Kaynak: “Wind power has capacity to meet world’s entire electricity demands”, Financial Times

İndirmek için tıklayın

Diğer İçerikler