Rusya Enerji Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Rusya’nın petrol kesintisi taahhüdünü yerine getirmesi için Temmuz ayında petrol ihracatını düşürmeye başladığı belirtildi.

Tass Haber Ajansı’nın Enerji Bakanı Nikolai Shulginov’a dayandırdığı haberinde, Rusya’nın petrol ihracatını düşürmeye başladığı kaydedildi.

Bu ayın başlarında, Başbakan Yardımcısı Alexander Novak, Rusya’nın küresel piyasayı istikrara kavuşturmak için Ağustos ayında petrol ihracatını günde 500 bin varil azaltacağını söylemişti. Aynı gün Suudi Arabistan, günde 1 milyon varillik üretim kesintilerini gelecek aya kadar uzatma sözü vermişti.

Rusya Enerji Bakanlığı daha sonra, taahhüdünü yerine getirmek için ülkenin üçüncü çeyrekte hem boru hattı hem de deniz yoluyla yapılan sevkiyatları önceki bir plana göre yaklaşık 2,1 milyon ton azaltacağını açıklamıştı. Bu kesinti önümüzdeki Ağustos ayında günde 500 bin varillik bir düşüşe eşit olacaktır.

Bloomberg tarafından izlenen ve diğer veri kaynakları tarafından da desteklenen gemi izleme verilerine göre, Rusya’nın Baltık ve Karadeniz limanlarından deniz yoluyla taşınan ham petrol akışı, 23 Temmuz’a kadar olan haftada yedi ayın en düşük seviyesine geriledi.

https://www.bloomberght.com/rusya-petrol-vanalarini-kismaya-basladi-2335621

Diğer İçerikler