Gaz üreticisi Gazprom perşembe günü yaptığı açıklamada, şu anda yapım aşamasında olan Nord Stream 2 boru hattının bu yıl Avrupa’ya 5,6 milyar metreküp (bcm) Rus doğalgazını taşımasını beklediklerini açıkladı.

Rusya’nın siyasi düşmanı Ukrayna’yı baypas etmek ve mevcut Nord Stream boru hattının kapasitesini yılda 110 milyar metreküpe çıkarmak için tasarlanan 11 milyar dolarlık Nord Stream 2, Moskova ile Washington arasındaki gerilimlerin odak noktası oldu.

Almanya’ya giden denizaltı boru hattının inşası, Amerika Birleşik Devletleri’nin 2019’un sonunda getirdiği yaptırımlar, siyasi gerilimler ve Washington’un deniz yoluyla sıvılaştırılmış doğal gazının Avrupa’ya satışını artırma planları nedeniyle sekteye uğradı. Ancak şu anda %99 tamamlanmış durumda. Projenin İsviçre merkezli işletme şirketi çarşamba günü Fortuna boru döşeme gemisinin boru hattının son kısmı üzerinde çalıştığını açıkladı. Perşembe günü ise boru hattının neredeyse bittiğini yineledi. Şirket, Reuters’e verdiği demeçte, “Boru döşenmesinin zamanı geldiğinde tamamlandığını duyuracağız” açıklamasında bulundu. Gaz tedariği konularını Gazprom ve Gazprom Export’a havale etti.

Avrupa gaz piyasası, Kuzey Akım 2 üzerinden Rus akışının başlamasını sabırsızlıkla bekliyor. AB istatistiklerine göre, Avrupa Birliği’nde geçen yıl gaz tüketimi 394 bcm’yi buldu. Avrupa gaz fiyatları aşırı derecede yükseldi, düşük sıvılaştırılmış doğal gaz arzı, rekor düşük depolama stokları ve Rusya’nın ihalelere çok fazla ek kapasite ayırması nedeniyle rekor seviyelere ulaştı.

Hollanda TTF piyasasında fiyatlar Gazprom’dan gelen haberin ardından perşembe günü düştü. Reuters

Diğer İçerikler