Rusya Başbakan Yardımcısı Alexander Novak perşembe günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın şu anda günde 9,9 milyon varil (bpd) ham petrol pompaladığını, ancak üretimi 11,4 milyon varile çıkarma kapasitesine sahip olduğunu söyledi. Novak, yine de üretim seviyesinin piyasa tarafından yönlendirilmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Novak, Rusya Enerji Haftası forumunda yaptığı açıklamada, Moskova’nın üretimini OPEC+ anlaşmasıyla uyumlu hale getirmesi nedeniyle Ekim ayında Rusya’nın petrol üretiminin günde 9,9 milyon varil olacağını söyledi.

Novak ülkenin daha önce günde 11,3 milyon varil ile 11,4 milyon varillik maksimum üretime ulaştığını belirterek, Rusya’nın üretimi bu seviyeye çıkarmakta bir sorunu olmadığını kaydetti. Ancak Novak, petrol piyasasındaki durumun dikkate alınması gerektiğini söyledi.

Rusya’nın OPEC+ anlaşmasına katılımına öncülük etmekten sorumlu olan Başbakan Yardımcısı, mevcut petrol fiyatlarının ve arz-talep dengesinin durumu yeterince yansıttığını ve Rusya’nın kısa vadede petrol piyasasında aşırı oynaklık beklemediğini söyledi.

OPEC+ grubunun son kota dağılımına göre, anlaşmadaki OPEC dışı üreticilerin lideri olan Rusya, Kasım ayı için günde 9,913 milyon varillik bir tavana sahip. Rusya’nın ham petrol üretimini tahmin etmek diğer OPEC+ üyelerinin üretim seviyelerinden daha zor çünkü resmi Rus verileri ham petrol ve kondensat üretimi arasında ayrım yapmıyor, ancak kondensatlar Rusya’nın OPEC+ kotasının dışında tutuluyor. Oil Price

Diğer İçerikler