Rusya Uzay Ajansı (Roscosmos) Başkanı Yuriy Borisov, Rusya ile Çin’in 2033-2035 yılları arasında Ay’da bir nükleer enerji ünitesi kurmayı planladığını söyledi.

Borisov, Rusya ve Çin’in bir Ay programı üzerinde ortaklaşa çalıştıklarını ve Moskova’nın “nükleer uzay enerjisi” konusundaki uzmanlığıyla bu projeye katkıda bulunabileceğini dile getirdi.

Moskova’da düzenlenen bir etkinlikte konuşan Borisov, Pekin ile Moskova’nın Ay’a yönelik ortak çalışmalar için anlaşma imzaladıkları bilgisini verdi.

Borisov, “Bugün, Çinli meslektaşlarımızla birlikte 2033-2035 yılları arasında, Ay yüzeyine bir güç ünitesi ulaştırılması ve kurulması projesini ciddi olarak düşünüyoruz” diye konuştu.

Gelecekteki Ay yerleşimlerine güç sağlamak için güneş panellerinin yeterli olamayacağını, nükleer enerjinin ise bunu sağlayabileceğini belirten Borisov, olası planla ilgili olarak robot teknolojisine atıfta bulundu.

Eski Rusya Savunma Bakan Yardımcısı olan Roscosmos Direktörü Borisov, “Bu çok ciddi bir zorluk. İnsanların (fiziki) varlığı olmadan otomatik modda yapılmalı.” ifadesini kullandı.

Kaynak: EURONEWS

 

Diğer İçerikler